Próba zamachu na Times Square w Nowym Jorku
Data: 05-05-2010 o godz. 11:05:01
Temat: Kultura


 

Najpierw zauważono unoszący się dym z zaparkowanego w sercu Times Square Nissana Pathfindera. Policja nabrała podejrzeń i postanowiono o ewakuacji tysięcy osób z okolicy. Podejrzenia się potwierdziły – po zbadaniu zawartości samochodu okazało się, że była tam bomba.

 

 Policja znalazła bombę w dymiącym Nissanie Pathfinderze, który zwrócił uwagę pieszego patrolu w sobotni wieczór. Wkrótce zarządzono ewakuację turystów z okolicy. Zdalnie sterowany robot wyciągnął podejrzane elementy z samochodu i udało się rozbroić ładunek.

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg potwierdził, że podejrzany pojazd, zaparkowany na Times Square, zawierał ładunek wybuchowy.

W niedzielny poranek (02.05) komisarz policji Raymond Kelly, na zorganizowanej konferencji prasowej, powiedział, że w samochodzie-pułapce znajdowały się trzy butle z propanem, amatorski materiał wybuchowy, dwa pięciogalonowe, wypełnione benzyną zbiorniki i dwa zegary z bateriami, okablowaniem i innymi elementami.

Michael Bloomberg zapewnił, że jest już prowadzone śledztwo, mające na celu ustalenie, kto porzucił ten samochód i dlaczego. Na kolejnej zaś konferencji prasowej, zorganizowanej już po południu, powiedział:

Mieliśmy ogromne szczęście. Uniknęliśmy czegoś, co mogło się okazać niezwykle śmiertelnym wydarzeniem.

Janet Napolitano, amerykańska minister ds. bezpieczeństwa narodowego, oświadczyła, że rząd USA podchodzi do wydarzenia jak do "potencjalnego ataku terrorystycznego".Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1022