Tulipany Pierwszej Damy
Data: 23-04-2010 o godz. 21:28:18
Temat: Publikacje


W tym artykule chciałabym napisać o wyjątkowej odmianie tulipanów, które noszą nazwę "Maria Kaczyńska". Właśnie za kilka dni zakwitną one w stolicy. W przeciągu ostatnich smutnych wydarzeń, są one szczególnie ważne, ponieważ upamiętniają nam niestety tragicznie zmarłą wspaniałą Pierwszą Damę. Więcej o tych kwiatach w dalszej części mojego artykułu...


Tulipan Pierwszej Damy ma bladożółte płatki, jaśniejsze na końcach. Jest nie tylko bardzo ładny, ale i praktyczny: odporny na choroby, a po ścięciu długo stoi w wazonie. W Warszawie tulipany Pierwszej Damy zakwitną na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Zasadzono tu dwa tysiące cebulek. W gospodarstwie w Chrzypsku Wielkim (Wielkopolska) trwają już prace nad stworzeniem nowej odmiany tulipana Lech Kaczyński. 
Odmiana tulipana "Maria Kaczyńska" powstała właśnie w Holandii. Stworzył ją Jan Ligthart. Jest to jeden z najbardziej znanych holenderskich hodowców tulipanów (zajmuje się tym od 14 roku życia). Tereny uprawne Ligtharta znajdują się w miejscowości Breezand w Holandii Północnej. Zajmuje się on głównie hodowlą nowych odmian, a w sprawach masowej produkcji kooperuje z firmą rodziny Rooyakkers. Najbardziej znane odmiany Ligtharta to: "Washington" i "Strong Solid". Wcześniej zarejestrował inne odmiany związane nazewnictwem z Polską: "Irena Sendlerowa", "Fryderyk Chopin" i "Mikołaj Kopernik". Znane są również inne wyhodowane przez niego odmiany, np. "Jurij Gagarin", "Elvis Presley", czy od nazwisk Pierwszych Dam: "Hilary Clinton", "Laura Bush" oraz "Bernadette Chirac". Stworzenie tego tulipana trwało, aż 18 lat. Nadanie nazwy odmianie odbyło się w obecności Marii Kaczyńskiej w kwietniu w 2008 roku. W ogrodach Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie przy ulicy Kawalerii 10. Inicjatorem nadania nazwy był ambasador holenderski w Polsce- Marnix Krop. Wręczona Pierwszej Damie cebula miała numer 00001.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1012