Juan Antonio Samaranch nie żyje
Data: 22-04-2010 o godz. 22:16:15
Temat: Publikacje


W klinice w Barcelonie zmarł w środę (21.04.2010) w wieku 89 lat Juan Antonio Samaranch, były przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI). Funkcję pełnił od 1980 roku do 2001 roku, kierował nim przez 21 lat. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.


Przyczyną zgonu były kłopoty z oddychaniem, które spowodowały ustanie pracy serca. We wtorek Samaranch został przewieziony do kliniki Quiron Hospital w Barcelonie z powodu poważnych problemów kardiologicznych. Lekarze oceniali stan pacjent podłączonego do respiratora jako bardzo ciężki. Honorowy prezes MKOI i jeden z najbardziej wpływowych działaczy hiszpańskich w XX wieku miał od dawna poważne problemy z sercem. Po powrocie z sesji tej organizacji w Moskwie w 2001 roku, gdzie jego następcą został Belg Jacques Rogge, przez jedenaście dni był hospitalizowany w Lozannie. Sześć lat później bóle w klatce piersiowej spowodowały trzydniowy pobyt w  madryckiej klinice. W czasie Igrzysk XXVII Olimpiady w Sydney w 2000 roku zmarła jego żona Maria Teresa Salisachs Rowe. Przewodniczący MKOI udał się a jej pogrzeb, a następnie wrócił na igrzyska. Ich jedyny syn Juan Antonio junior jest członkiem MKOI. 

14 maja 2009 roku honorowy przewodniczący MKOI Juan Antonio Samaranch gościł po raz ostatni w Polsce. W Warszawie, zamiłowany zbieracz znaczków pocztowych i posiadacz bogatej kolekcji pamiątek, otworzył 14 Światowe Targi Kolekcjonerów Olimpijskich uświetniające 90. rocznicę powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 13 października ubiegłego roku w Monako na festiwalu telewizji sportowych Samaranch miał lekki atak serca i trafił do szpitala w Monte Carlo. 
Podsumowując w świetle ostatnich wydarzeń nasuwają się znane, ale jakże wymowne słowa księdza Twardowskiego "Spieszmy się kochać ludzi bo tak szybko odchodzą...".


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1011