Obchody 67 rocznicy powstania w getcie warszawskim
Data: 21-04-2010 o godz. 10:33:55
Temat: Publikacje


    Kilkaset osób uczestniczyło w marszu pamięci w 67 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. Po raz pierwszy obchody rocznicy odbyły się bez zmarłego w zeszłym roku, ostatniego przywódcy powstania, Marka Edelmana.

Więcej informacji w dalszej części artykułu...


    Uczestnicy uroczystości zebrali się o godzinie 11.30 przy grobie Marka Edelmana na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej. Wśród nich było dużo młodzieży, przyjaciele Marka Edelmana, przedstawiciele ambasad i organizacji żydowskich. Na grobie złożono żonkile - to symbol pamięci o żydowskich bohaterach. Kwiaty te kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania, a ich kolor może się kojarzyć z żółtą gwiazdą Dawida, którą Żydzi podczas okupacji musieli nosić przypiętą do ubrania. Od grobu Marka Edelmana uczestnicy uroczystości poszli pod pomnik, Bohaterów Getta, gdzie naczelnik rabin Polski Michał Schudrich odprawił żydowską modlitwę za zmarłych. Następnie kondukt przeszedł pod płytę ku czci Żegoty, gdzie złożono wieniec. Potem marsz skierował się pod kamień pamięci Szmula Zygelboja, który popełnił samobójstwo w akcie protestu przeciwko zagładzie jego rodaków i bezczynności zachodnich rządów. Uczestnicy marszu - wśród nich Władysław Bartoszewski i Ewa Junczyk-Ziomecka - złożyli też kwiaty w miejscu, gdzie stał bunkier Anielewicza oraz na Umschlagplatzu, skąd odchodziły transporty z getta do obozów zagłady. Warszawskie getto, jako zamknięty obszar, hitlerowcy utworzyli jesienią 1940 roku. Za jego murami znalazło się wówczas bliska 450 tysięcy Żydów. Brakowało opału, odzieży, leków, panował głód i choroby. Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. W chwili wybuchu powstania w getcie było tam około 70 tysięcy Żydów, prawie 14 tysięcy z nich zginęło. Reszta została wywieziona do obozów zagłady. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja w 1943 roku.
    Kim był Marek Edelman ?
    Marek Edelman był pierwszym, który chodził tą trasą i upamiętniał rocznicę powstania w getcie. Był ostatnim strażnikiem grobów, które pozostały po uczestnikach powstania. Teraz, po raz pierwszy, marsz rozpoczął się przy jego grobie. Po raz pierwszy zabraknie jego osobistego świadectwa o tych tragicznych wydarzeniach. Po raz pierwszy od kilku lat rocznicy powstania w getcie nie uczci Prezydent Lech Kaczyński. Dotkliwie odczuwamy brak tych obu wybitnych postaci.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1010