Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: abykosyhi
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 20
Wszystkie: 9325

Na stronie:
Gości: 394
Użytkowników: 0
Razem: 394

Historia puszki aluminiowej.
Wysłano dnia 07-11-2009 o godz. 20:34:25 przez Wiolka

Publikacje agusia napisał "
W naszej szkole trwa zbiórka puszek aluminiowych. Należy je wrzucać do specjalnie oznakowanych koszy, które znajdują się na dolnym i górnym korytarzu naszego gimnazjum. Za pewne pamiętacie, że w ubiegłych latach przeprowadzana była zbiórka zużytych baterii i makulatury. Jak myślicie, po co są organizowane takie akcje? Co zyskamy zbierając aluminiowe opakowania?


Puszka aluminiowa na napoje jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych wynalazków XX wieku. Jej historia zaczyna się w Ameryce w latach 60 ubiegłego stulecia. Polacy coraz chętniej sięgają po napoje w puszkach. Wynika to z jej zalet: jest lekka, nie tłukąca, atrakcyjna wizualnie i łatwa do zadrukowania, bez potrzeby stosowania etykiet a ponadto pozwala szybko schłodzić znajdujący się w niej napój. Ale jej największą zaletą jest to, że zużyta jest surowcem wtórnym, nadającym się w całości do odzysku.
Na świecie zużywa się rocznie ponad 250 miliardów puszek a ich produkcja ciągle rośnie. Aby nasza ziemia wkrótce nie została przez nie w całości zasypana, puszki aluminiowe przeznacza się do ponownego przetworzenia. Odzysk aluminium z puszek można prowadzić w nieskończoność, nie powodując utraty jakości metalu. Ponadto produkcja aluminium z puszek jest o 60 % tańsza od uzyskiwania go z rudy, powoduje zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, a zanieczyszczeń wody o 97%. Wymaga też o 95% mniej energii elektrycznej. Dodatkowo oszczędza się w ten sposób naturalne złoża rud aluminium czyli boksytu (recykling 1 tony złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 tony boksytu).
Puszka jako opakowanie popularne wśród młodzieży jest świetnym pretekstem do edukacji ekologicznej. Jej recykling nie tylko zmniejsza ilość śmieci, ale przynosi także wiele korzyści dla środowiska i gospodarki człowieka. Dlatego, zanim wyrzucisz puszkę do kosza, zastanów się czy nie lepiej przeznaczyć ją do odzysku. Na pewno wszyscy na tym bardzo wiele zyskamy. Dlatego jeszcze raz przypominam o trwającej w naszej szkole zbiórce puszek aluminiowych.
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Publikacje
· Napisane przez Wiolka


Najczęściej czytany artykuł o Publikacje:
Trochę poważne wiersze.


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.33
Głosów: 3


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.