Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: ahiwem
Nowe dzisiaj: 4
Nowe wczoraj: 22
Wszystkie: 7938

Na stronie:
Gości: 320
Użytkowników: 3
Razem: 323

Teraz online:
01: ahiwem
02: evagacoci
03: izopah

Wycieczka klas pierwszych
Wysłano dnia 29-10-2009 o godz. 18:56:43 przez Wiolka

Wycieczki Ola24111996 napisał "
    Dnia 29 października klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Spały. Długo czekały na tę edukacyjną podróż, aż wreszcie nadszedł jej czas. Co zwiedziły klasy pierwsze? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu...
 


O godzinie 7.45 była zbiórka przed szkołą, a o godz 8.00 ruszyliśmy w drogę. Za jakąś godzinę byliśmy już na miejscu. 
Pierwszym punktem wycieczki, który zwiedzaliśmy był Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. To niekwestionowany znak rozpoznawczy Spały. Znajdujące się na terenie hale sportowe, stadiony z bieżniami, basen, boiska siatkarskie i koszykowe, sale treningowe powodują, iż jest to miejsce chętnie odwiedzane przez sportowców krajowych i zagranicznych. Poza obiektami typowo sportowymi ośrodek dysponuje również zapleczem hotelowym i rekreacyjnym.Potem oglądaliśmy Kaplicę Prezydentów Polskich. Był to kościół parafialny w stylu podhalańskim p.w. Matki Boskiej Królowej Korony Polski, wzniesiony w 1923 roku na polecenie prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Wzbudził on w nas pełen zachwyt. Na początku lat 90 przy budynku powstał ołtarz polowy Armii Krajowej. W roku 1933 poświęcono w kaplicy nowy ołtarz z płaskorzeźbą patrona myśliwych św. Huberta ufundowany przez Związek Leśników Rzeczpospolitej Polskiej oraz płaskorzeźbę Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.
Spacerowaliśmy po lasach Spalskich. Niepowtarzalny klimat tych spalskich terenów lesistych tworzą strzeliste kilkusetletnie sosny i ogromne dęby, pamiętające dawne czasy carskich polowań. Dotarliśmy też do Bunkrów Spalskich w Konewce. Jest tam bardzo dużo ciekawych eksponatów wojennych. W miejscach tych w zimę jest 9 stopni ciepła i 70 - 80% wilgoci. Często można spotkać tam nietoperze.
Widzieliśmy i podziwialiśmy posąg żubra. To nieoficjalny herb miejscowości. Ustawiono go na pamiątkę ustrzelenia jednym strzałem dorodnego żubra podczas polowania w 1860 roku. Sam car Aleksander II dla upamiętnienia swego wyczynu polecił wznieść naturalnej wielkości posąg. Przed 53 lat stał on w puszczy Białowieskiej, a do Spały trafił po wojennej tułaczce w 1928 roku.Następnie pojechaliśmy do Skansenu rzeki Pilica. To bardzo malownicza rzeka przepływająca przez Spałę. Jest ona  lewym dopływem Wisły, liczącym ponad 340 km długości. Pierwsze wzmianki historyczne z XVI wieku mówią o spławianiu zboża Pilicą do Gdańska. W XIX i XX wieku pływały po niej pasażerskie parostatki. Obecnie Pilica przyciąga turystów i kajakarzy.
Tak zakończyła się nasza wycieczka. W Błędowie byliśmy o godzinie 16.00. Ta podróż bardzo podobała się klasom pierwszym.
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Wycieczki
· Napisane przez Wiolka


Najczęściej czytany artykuł o Wycieczki:
DAR SERCA


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.8
Głosów: 5


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.