Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: abykosyhi
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 20
Wszystkie: 9325

Na stronie:
Gości: 393
Użytkowników: 0
Razem: 393

,,Habemus papam - mamy papieża''
Wysłano dnia 17-10-2009 o godz. 20:15:44 przez Wiolka

Kultura Olusia3358 napisał "
Dnia 16 października 1978 roku o godzinie 18.18 z komina nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Wkrótce oszołomiony świat poznał nowego Następcę Piotra – papieża z dalekiej Polski, który jako chłopak powiedział w obecności kardynała Sapiehy, że wcale nie zamierza zostać księdzem...29 września papież Jan Paweł I zmarł, po 33 dniach urzędowania, na zawał serca. Tak więc trzeba było wybrać 262 papieża. 
Na konklawe i pogrzeb  arcybiskup krakowski Karol Wojtyła poleciał w towarzystwie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Po pogrzebie, który odbył się 4 października, nastąpił najkrótszy z możliwych, dziesięciodniowy wymagany przepisami Konstytucji Apostolskiej okres, poprzedzający kolejny wybór papieża. Dla 111 kardynałów był to czas przeglądu kandydatów oraz budowania sojuszy.
Karol Wojtyła wylosował celę 91. Żelazne łóżko, miednica do mycia oraz dzbanek na wodę jak również prosty stół i krzesło – oto całe jej wyposażenie.
15 października drzwi zatrzaskują się za purpuratami biorącymi udział w konklawe. Początkowo Wojtyła miał małe szanse na wybór. Wtedy dzieje się rzecz niezwykła – Kardynał König rozpoczyna kampanię na rzecz abp. Karola. Podkreśla jego zalety, które stają się niezwykle atrakcyjne dla reszty uczestników.
Następnego dnia  już wiadomo, że żaden z Włochów nie ma szans – na ostatnim ósmym głosowaniu 94 kardynałów oddało głos na Karola Wojtyłę. Zapytany: ,, Czy zgadzasz się?’’ odpowiada: ,, W posłuszeństwie wiary wobec Jezusa Chrystusa, mojego Pana, zawierzając Matce Chrystusa i Kościoła – świadom wszelkich trudności – przyjmuję’’ i przybiera imię Jan Paweł II.
Już pierwsze minuty po konklawe zapowiadały, że na Stolicy Piotrowej zapanuje nowy styl.

Dzień ten stał się w Polsce świętem państwowym i kościelnym. Od 2001 roku obchodzony jest jako Dzień Papieski w kościele katolickim, przypada w niedzielę poprzedzającą 16 października. Dodatkowo Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku ustanowił Dzień Papieża Jana Pawła II. Jako uzasadnienie wpisano w ustawie to zdanie: „W hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory”.
Nasza szkoła również nie zapomniała o tym wspaniałym i radosnym dniu.  W rogu dolnego korytarza, naprzeciwko toalet i obok okna, możemy podziwiać dekorację dotyczącą tego święta z tegorocznym hasłem - ,, Jan Paweł II – Papież Wolności’’.

"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Kultura
· Napisane przez Wiolka


Najczęściej czytany artykuł o Kultura:
„Alfabet Chińskich złotych myśli”


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.