Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: ujusumu
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 11
Wszystkie: 7475

Na stronie:
Gości: 388
Użytkowników: 0
Razem: 388

Rozbiory Polski.
Wysłano dnia 27-05-2009 o godz. 17:03:10 przez adrianka_00

Nauka agusiak napisał "
Czym były rozbiory, ile ich było i kto brał w nich udział – oto krótka powtórka z historii.Rozbiór to samowolne zagarnięcie przez obce państwo terenów należących do innego państwa. Takie wydarzenie miało miejsce na ziemiach Polski. Aż trzy razy obce państwa zabierały Polsce jej tereny wraz z mieszkańcami. Zaborcami byli: Rosja, Prusy i Austria.

Do I rozbioru Polski doszło 5 VIII 1772 roku, kiedy to władcy sąsiednich krajów postanowili podzielić między siebie część  ziem Rzeczpospolitej. Jako przyczyny rozbioru podano całkowity rozkład państwa i anarchię. Nasz kraj stracił prawie 30% terytorium i 35% ludności. Prusy zagarnęły Pomorze, Warmię, część Kujaw i Wielkopolskę. Austria zabrała część województwa krakowskiego i sandomierskiego oraz województwo ruskie. Natomiast Rosja zajęła polskie Inflanty i ziemie białoruskie. Po I rozbiorze w Polsce chciano przeprowadzić wiele zmian. Zaczął działać Sejm Wielki, na którym ustalono wiele nowych reform i na którym uchwalono Konstytucję 3 Maja.

II rozbiór Polski nastąpił 23 I 1793 roku. Po raz drugi utraciliśmy sporo ziem. Władcy Rosji i Prus doszli do porozumienia i pod pretekstem dokonywania akcji antyrewolucyjnej podpisały traktat rozbiorowy. Prusy zajęły Wielkopolskę, część Mazowsza, Gdańsk i Toruń. Natomiast Rosja zagarnęła Polsce ziemie białoruskie, ukraińskie i Podole. Austria w drugim rozbiorze nie prała udziału.

24 X 1795 roku nastąpił kolejny – trzeci rozbiór Polski. Jego bezpośrednią przyczyną była klęska Powstania Kościuszkowskiego. W 1794 roku Polacy postanowili sprzeciwić się zaborcom. Zwołali powstanie zbrojne. Na czele zrywu stanął Tadeusz Kościuszki. Siły zaborców były jednak większe i powstanie zakończyło się klęską. Prusy zajęły pozostałą część Podlasia, Mazowsze z Warszawą i tereny litewskie po Narew. Rosja otrzymała resztę ziem litewsko- ruskich. Natomiast Austria zagarnęła resztę Małopolski z Krakowem, część Podlasia i Mazowsza oraz Lubelszczyzną.

W ten oto sposób Rosja, Austria i Prusy podzieliły między siebie wszystkie polskie ziemie, a Polska zniknęła z mapy Europy.
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez adrianka_00


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 1
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.