Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: orituco
Nowe dzisiaj: 21
Nowe wczoraj: 21
Wszystkie: 7933

Na stronie:
Gości: 312
Użytkowników: 0
Razem: 312

Księżyc
Wysłano dnia 27-05-2009 o godz. 15:42:34 przez Wiolka

Nauka roberto495 napisał "
Każdy z nas wie jak wygląda Księżyc podczas bezchmurnej nocy. Jednak gołym okiem dostrzegamy tylko jego tarczę i „plamy” na jego powierzchni. W tym artykule postaram się przedstawić, dla niektórych nieznane informacje, na temat Srebrnego Globu...


Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi. Towarzyszy jej prawie od zawsze. Ale skąd się wziął przy naszej planecie?
Prawdopodobnie Księżyc powstał w początkach formowania się Układu Słonecznego. Teorią uznawaną przez większość naukowców jest wielkie zderzenie. Gdy Ziemia i inne planety były już na swoich miejscach, po orbicie Ziemi krążyła Thea – planeta wielkości Marsa. Grawitacja Ziemi i Słońca sprawiła, że Thea zaczęła się chybotać. Na przestrzeni lat zbliżała się do Ziemi i oddalała. W końcu te dwa ciała trafiły na siebie. Zderzenie nastąpiło pod dużym kątem i odłamki planety zaczęły obiegać Ziemię. Początkowo był to dysk, który zaczął z czasem zbierać się w jedno miejsce. W ten sposób uformował się Księżyc obiegający Ziemię.
Na Księżycu znajduje się wiele ciemnych obszarów nazywanych morzami. Są to miejsca zastygłej magmy. Nasz satelita nie ma atmosfery, więc wszystkie odłamki skalne, które się do niego zbliżają spadają na jego powierzchnię. Tworzą się wtedy kratery, z których największe można zaobserwować przez lornetkę.
Grawitacja na Księżycu jest 6 razy mniejsza niż na Ziemi. Jednak wystarcza ona, aby wywoływać znane pływy morskie. Poziom wód podnosi się tam gdzie Księżyc jest dokładnie na górze (w zenicie) i na przeciwległej stronie kuli ziemskiej za sprawą siły odśrodkowej. Energia, która jest w ten sposób wytwarzana powoduje zwalnianie ruchu obrotowego Ziemi. Księżyc zakończył już ten proces – cały czas zwraca się na jedną stronę, drugiej nigdy nie dostrzeżemy z Ziemi. Przez 28 dni obiega on Ziemię, jak i wykonuje obrót wokół własnej osi.
Księżyc spełnia ważne role w losie Ziemi. Gdyby w przeszłości nie było zderzenia, Ziemię pokrywałaby w większości woda, a ludzie nie mieliby szans na powstanie. Po drugie satelita utrzymuje oś obrotu Ziemi w jednakowej pozycji, inaczej chwiałaby się ona, tak jak Mars. Wywierałoby to poważne skutki na klimat, w jednym miejscu mogłaby panować epoka lodowcowa a po kilku tysiącach lat krajobraz tworzyłaby pustynia.
Dzięki naszemu satelicie mamy takie zjawiska jak zaćmienie Słońca – gdy Księżyc je zasłania – i Księżyca – gdy znajduje się on w cieniu Ziemi. Najbliższe zaćmienia Księżyca nastąpi 7 lipca o 8:30 i 5 sierpnia o północy.
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez Wiolka


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.