Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: abykosyhi
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 20
Wszystkie: 9325

Na stronie:
Gości: 389
Użytkowników: 0
Razem: 389

Choroby cywilizacyjne
Wysłano dnia 17-05-2009 o godz. 12:24:49 przez adrianka_00

Nauka Boberek5 napisał "
Technika, mechanizacja i automatyzacja wszystkich dziedzin życia i gospodarki ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Wzrastające tempo życia, ciągły pośpiech, rosnący hałas, wzrost zanieczyszczeń, stresy oraz niehigieniczny tryb życia (mało ruchu, brak odpoczynku, nieodpowiednie odżywianie itp.) są przyczynami chorób cywilizacyjnych, które zaczynają dotyczyć bardzo dużych grup ludzi, są przewlekłe i wymagają długiego leczenia. Zaliczamy do nich np.: choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby weneryczne, AIDS, nerwice, alkoholizm, narkomanię, alergię.


 Najważniejszymi chorobami układu krążenia są: choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń, choroba nadciśnieniowa i zawał mięśnia sercowego. W przebiegu tych chorób obserwuje się zaburzenia czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i wysoki poziom cholesterolu. Zapobieganie chorobom układu krążenia polega na przestrzeganiu zasad higienicznego trybu życia (czas na pracę, wypoczynek, sport, relaks, sen oraz regularne, zdrowe posiłki).

Groźną chorobą, która dotyka coraz większą ilość ludzi jest AIDS. Nazwa choroby jest skrótem angielskiej nazwy tłumaczonej jako ''zespół nabytego upośledzenia odporności''. W latach 1983-1984 w wyniku intensywnie prowadzonych badań wykryto wywołującego tę chorobę wirusa, dla którego przyjęto nazwę HIV. Wirusem HIV można się zarazić np. poprzez bezpośredni kontakt z krwią (np. transfuzja, używanie niesterylnych igieł i strzykawek, np. przez narkomanów) lub stosunek płciowy. Należy pamiętać, że AIDS jest chorobą, którą można się zarazić tylko przez dostanie się wirusa do krwi. Izolacja chorych na AIDS nie wydaje się sensowna, gdyż zakażenie nie następuje przy przypadkowej styczności (np. podanie ręki), nie szerzy się również drogą pokarmową czy powietrzną. Zapobieganie tej chorobie polega obecnie na:

-szeroko pojętej oświacie zdrowotnej,

-przeprowadzaniu badań krwi w celu wykrycia wirusa,

-skutecznej sterylizacji sprzętu medycznego bądź stosowaniu sprzętu jednorazowego użytku,

-utrzymywaniu stosunków płciowych z jednym partnerem, wierności małżeńskiej,

Choroby, które charakteryzują się gwałtownym rozrastaniem się zmienionych nowotworowo komórek organizmu to choroby nowotworowe. Nowotwór to nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki ustroju, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami, trwający mimo ustąpienia czynnika, który go wywołał i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulacyjne organizmu. W procesie nowotworowym przeważa proces podziałów nad obumieraniem komórek z zahamowaniem ich zróżnicowania.Czasami występują przerzuty nowotworów na inne narządy polegające na pojawieniu się wtórnych ognisk nowotworowych, pochodzących z rozsiewających się komórek ogniska pierwotnego. Nowotwory dzieli się na łagodne i złośliwe. Nowotwory łagodne w przeciwieństwie do złośliwych rosną wolniej, nie naciekają okolicznych tkanek (naczyń krwionośnych i limfatycznych) i nie przerzutują drogą krwi lub chłonki do węzłów limfatycznych i narządów odległych, a po usunięciu chirurgicznym z reguły nie odrastają. Mogą być jednak niebezpieczne, tzn. miejscowo złośliwe, gdy rosną w okolicach trudno dostępnych chirurgicznie lub osiągają znaczne rozmiary.

"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez adrianka_00


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.