Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: ofymokuwa
Nowe dzisiaj: 7
Nowe wczoraj: 21
Wszystkie: 7877

Na stronie:
Gości: 272
Użytkowników: 1
Razem: 273

Teraz online:
01: ofymokuwa

Wybieramy szkołę!
Wysłano dnia 08-05-2009 o godz. 20:15:23 przez Wiolka

Nauka anetka1993 napisał "
Do ostatecznego wyboru szkoły, uczniowie klas trzecich mają już coraz mniej czasu. Jest to bardzo ważna decyzja. Z pewnością muszą się do niej przygotować! Trzecioklasiści, podpowiem Wam, czego możecie spodziewać się po różnych rodzajach szkół ponadgimnazjalnych.1. Liceum ogólnokształcące


Ile lat nauki?

- 3 lata nauki
 • Profile klas:
Każdy ogólniak tworzy specjalistyczne klasy, w których realizuje się rozszerzony program nauczania z minimum dwóch przedmiotów (do wyboru: język polski, języki obce, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, fizyka i astronomia, chemia, biologia, geografia, wiedza o kulturze, technologia informacyjna). Nie sugerujcie się jedynie nazwą klasy - zawsze sprawdźcie, z których przedmiotów będzie rozszerzony program.

 • Finał nauki:
Nauka w ogólniaku powinna (choć nie musi) zakończyć się maturą.

 • Co po szkole?
Macie bardzo dużą szansę na studia. O dalszej nauce powinien myśleć każdy licealista, gdyż z ogólnym wykształceniem będzie mu bardzo trudno na rynku pracy.

 • Za i przeciw:
Wciąż panuje przekonanie (i rzeczywiście zazwyczaj tak jest), że ogólniaki mają najwyższy poziom nauczania, w związku z czym absolwent ogólniaka nie powinien mieć większych problemów z dostaniem się na studia. Ale uwaga - zainteresowanie ogólniakami spada. Coraz więcej gimnazjalistów stawia na konkretne zawody lub klasy o konkretnych profilach.
Jeszcze jednym bardzo ważnym argumentem przemawiającym za liceum ogólnokształcącym jest fakt, że bardzo często kończąc gimnazjum nie macie jeszcze konkretnych sprecyzowanych zainteresowań, nie jesteście pewni, co chcielibyście robić w życiu. Ogólniak daje wykształcenie ogólne i pozwala odłożyć decyzję o kierunku kształcenia.

      
2. Liceum profilowane

Ile lat nauki?

- 3 lata nauki
 • Profile klas:
Licea profilowane kształcą w piętnastu profilach: kształtowanie środowiska, profil ekonomiczno-administracyjny, profil rolniczo - spożywczy, profil usługowo - gospodarczy, kreowanie ubiorów, chemiczne badania środowiska, profil socjalny, leśnictwo i technologia drewna, profil transportowo - spedycyjny, profil elektroniczny, profil elektrotechniczny, profil mechatroniczny, mechaniczne techniki wytwarzania, zarządzanie informacją, rzemiosło artystyczne i użytkowe w metalu.

 • Finał nauki:
Podobnie jak w przypadku liceum ogólnokształcącego - nauka powinna zakończyć się maturą. Nie ma co marzyć, że bez dalszej edukacji będzie się wykwalifikowanym pracownikiem.
 • Co po szkole?
Studia, studium zawodowe, szkoła policealna lub pomaturalna. Najlepsi na pewno mają szansę studiować - studia nie są zarezerwowane wyłącznie dla absolwentów ogólniaków.

 • Za i przeciw:
Założenia były świetne - licea profilowane miały dobrze przygotowywać i do studiów i do zawodu. Niestety bardzo rozminęły się one z rzeczywistością. Różnica między liceami ogólnokształcącymi, a profilowanymi to kilkanaście godzin, które dyrektorzy szkół przeznaczają na rozszerzenie programu podstawowego. W LO są one wykorzystane na matematykę, języki obce, historię, chemię czy fizykę, w liceach profilowanych - na przedmioty zawodowe. Licea profilowane mają specjalności jak dawne technika, ale nauka przez kilka godzin w tygodniu przedmiotów zawodowych, niestety nie oznacza, że zdobywa się zawód.

3. Technikum

Ile lat nauki?

- 4 lata nauki
 • Profile klas:
W technikach nie ma profili klas, ponieważ już rodzaj technikum świadczy o tym, czego będziecie się w nim uczyć. Na końcowym etapie kształcenia (w III i IV klasie) szkoła realizuje przygotowania specjalistyczne - odbywa się to na przedmiotach związanych z zawodową specjalizacją, które dają przyszłemu technikowi dodatkową, zawodową wiedzę i umiejętności.

 • Finał nauki:
Nauka kończy się egzaminem z przygotowania zawodowego (który daje tytuł technika), a następnie maturą.

 • Co po szkole?
Technikum przygotowuje do pracy w konkretnym zawodzie. Niestety - jak przy innych szkołach, aby starać się o wyższe stanowisko i dobrą pracę, trzeba próbować sił na studiach. Absolwenci technikum będą zdawać raczej na uczelnie politechniczne niż na uniwersytety.

 • Za i przeciw:
Technika wciąż cieszą się dość dużą popularnością (zdecydowaną niż licea profilowane). Niestety sporo z tych szkół w ostatnich latach zostało zamkniętych - często dlatego przygotowywały do pracy w przemyśle, który padł. Uwaga! Pamiętajcie, że do matury trzeba w nich się uczyć o rok dłużej niż w liceach.


3. Szkoła zawodowa

Ile lat nauki?

- 2 lub 3 lata nauki
 • Profile klas:
Zawodówki kształcą uczniów w wielu zawodach- m. in. sprzedawców, fotografów, malarzy - tapicerzy, kowali, mechaników maszyn i urządzeń drogowych.

 • Finał nauki:
Naukę kończy egzamin kwalifikacyjny, po którym uzyskasz tytuł czeladnika lub robotnika wykwalifikowanego w danym zawodzie.

 • Co po szkole?
Wiele młodych ludzi od razu podejmuje pracę, niektórzy z nich rozpoczynają własną działalność gospodarczą, przecież mają konkretny fach w ręku. Dla tych, którzy chcą się dalej uczyć i np. mieć maturę, pozostają dwuletnie licea uzupełniające lub trzyletnie technika uzupełniające.

 • Za i przeciw:
O dziwo zawodówki rosną w siłę! Coraz więcej młodych ludzi chce szybko zdobyć zawód i wyjechać za granicę. W minionym roku szkolnym niektóre zawodówki przeżywały podobno prawdziwe oblężenie. Jeśli chcecie mieć szybko konkretny zawód, to propozycja godna uwagi, ale wciąż namawiam do nauki w szkołach, które kończą się maturą."

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez Wiolka


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.