Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: ibahowug
Nowe dzisiaj: 8
Nowe wczoraj: 21
Wszystkie: 7878

Na stronie:
Gości: 275
Użytkowników: 2
Razem: 277

Teraz online:
01: ibahowug
02: ofymokuwa

Katastrofa ekologiczna (część 4)
Wysłano dnia 10-04-2009 o godz. 20:18:39 przez Wiolka

Nauka anetka1993 napisał "  
Jest to ostatni artykuł z serii "Katastrofa ekologiczna". Temat tego artykułu pozostawiłam na koniec, ponieważ uważam, że należy się bardziej wgłębić w czynnik, który opisałam w tym artykule- jest to wycinanie lasów tropikalnych. Las tropikalny jest ojczyzną wielu gatunków roślin i zwierząt. Ponieważ jest nadal wyniszczany, zachodzi niebezpieczeństwo, że w XXI w. zniknie z powierzchni ziemi. Wyrąb lasów tropikalnych nie tylko spowoduje zagładę tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale doprowadzi także do klimatycznych zmian na kuli ziemskiej, co może być katastrofą dla ludzkości. Szczegóły w dalszej części artykułu...Las  tropikalny obejmuje 10 mln. km.2 najbardziej wilgotnych obszarów świata. Tworzy on wielowarstwową przestrzeń życiową, skomplikowany splot wspólnot zwierzęcych i roślinnych, żyjących w jedynej w swoim rodzaju równowadze i klimacie, na który wywierają wpływ. Prawie całe życie w lasach tropikalnych koncentruje się na wysokości 30 m.n.z
Prawie wszystkie tereny lasów tropikalnych położone są w krajach Trzeciego Świata. Ich mieszkańcy traktują lasy jako źródło dochodów. Ze sprzedaży użytkowego drewna finansowane są szpitale, szkoły, wspierany jest również rozwój gospodarczy. Ilość ludzi na naszej planecie, szczególnie w krajach rozwijających się, stale rośnie. Ludzie, aby żyć potrzebują pożywienia i ziemi. Potrzebują również materiału opałowego i drewna do budowy domów. Zakładając osady ludzie niszczą lasy zastępując je polami uprawnymi. Gdy tylko ziemia przestaje być urodzajna, przenoszą się dalej w głąb terenów zalesionych. 300 milionów ludzi niszczy rocznie 7 mln. hektarów lasu.
Człowiek wykorzystuje niewiele nieuprawnych roślin i dzikich zwierząt jako pożywienie. Nauka próbuje wyhodować nowe gatunki, a las tropikalny dostarcza jej różnorodnego materiału genetycznego, mającego duże znaczenie dla naukowców. Oprócz roślin mogących nam służyć jako pożywienie, w lasach tropikalnych znajduje się wiele surowców naturalnych, które człowiek mógłby wykorzystać. Jedna dziesiąta stosowanych przez nas lekarstw produkowana jest w oparciu o składniki pochodzące z lasów tropikalnych. My jednak ciągle jeszcze nie wiemy prawie nic o występujących tam gatunkach roślin. Ważniejszą sprawą dla nas jest fakt, że atmosfera, od której jesteśmy uzależnieni, powstała częściowo w wyniku wymiany azotu i dwutlenku węgla, zachodzącej w roślinach, w trakcie przemiany światła słonecznego w energię.
Dlaczego lasy tropikalne nazywa się czasem płucami ziemi? Bo pochłaniają energię słoneczną. Teraz gdy są zniszczone zmienia się stosunek ilości promieniowania odbitego do ilości padającego na dane ciało. Narusza to konwekcję, zmienia warunki atmosferyczne i rytm opadów, przez co wpływa na pogodę na całej kuli ziemskiej.
W tempie ok. hektara na sekundę wycina się lasy. Rocznie z powierzchni ziemi zostają wycięte lasy o powierzchni bliskiej powierzchni Polski. Skutek? W lasach tropikalnych ginie bezpowrotnie ok. 35 gatunków roślin i zwierząt dziennie. Wycinanie lasów tropikalnych, które jest chyba największą katastrofą ekologiczną naszych czasów ma zgubny wpływ na klimat całej planety- to zagrożenie na skalę światową. Wycinanie lasów pociąga za sobą następstwa odczuwalne na całym świecie- zmianę klimatu, efekt cieplarniany, a dla milionów ludzi głód i brak wody. Naukowcy obliczyli, że rocznie ginie 1% lasów tropikalnych. Jeżeli nie uda nam się powstrzymać tego niszczycielskiego tempa, wyginą tysiące roślin i zwierząt- niektórych z nich nawet nie zdążymy poznać.
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez Wiolka


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.