Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: ahiwem
Nowe dzisiaj: 4
Nowe wczoraj: 22
Wszystkie: 7938

Na stronie:
Gości: 315
Użytkowników: 3
Razem: 318

Teraz online:
01: ahiwem
02: evagacoci
03: izopah

Chrońmy przyrodę!
Wysłano dnia 30-03-2009 o godz. 19:50:20 przez adrianka_00

Nauka anetka1993 napisał "
Poniższy artykuł dotyczy form ochrony przyrody i jej ochrony. Zachęcam do przeczytania tego artykułu i refleksji, ponieważ nasza przyroda jest coraz bardziej zdegradowana.


Formy ochrony przyrody:
  • Ochrona gatunkowa- dzięki niej przy życiu zachowuje się rośliny i zwierzęta, dla których człowiek i jego działalność są bezpośrednim zagrożeniem. Chronionych roślin i grzybów nie można zrywać i niszczyć, a zwierząt płoszyć i trzymać w niewoli.
  • Pomniki przyrody- to pojedyncze okazy przyrody ożywionej i nieożywionej. Pomnikiem przyrody może być, np. stare drzewo, (np. dąb Bartek), skała, głaz narzutowy, a także pałacowy park.
  • Park narodowy- to rozległy obszar, na którym znajdują się wyjątkowo cenne okazy przyrodnicze. Parki narodowe tworzone są w celu zachowania wymierających gatunków roślin i zwierząt- tutaj człowiek nie ingeruje w przyrodę, która jest pozostawiona sama sobie. Na tym terenie można poruszać się tylko po specjalnych nie oznakowanych szlakach. Nie można też głośno się zachowywać, aby nie płoszyć znajdujących się tam w pobliżu zwierząt.
  • Rezerwaty przyrody- obejmuje teren mniejszy od parku narodowego.
Zagrożone gatunki:

Każdego dnia z powierzchni ziemi bezpowrotnie znikają gatunki roślin i zwierząt, a liczba gatunków zagrożonych wyginięciem wciąż wzrasta. Choć trudno to sobie wyobrazić, to jeśli nie zaczniemy dbać bardziej o otaczającą nas przyrodę, do końca XXI wieku 2/3 roślin znajdzie się w niebezpieczeństwie! A ze zwierzętami wcale nie jest lepiej. Z powierzchni ziemi zniknęły m.in. tury, tarpany, jelenie korsykańskie czy ary trójbarwne. Ale to tylko nieliczne przykłady- przez ostatnie 400 lat wymarło co najmniej 296 gatunków kręgowców- a więc najbardziej rozwiniętych zwierząt. Co prawda, naukowcy za pomocą różnorodnych krzyżówek genetycznych próbuje zrekonstruować wymarłe gatunki, ale nigdy nie doprowadzą do odtworzenia całości zasobów genetycznych.

Jak ratować przyrodę?


Każdy może pomóc w ochronie przyrody. Co Ty możesz zrobić?
  • Dbać o ochronę roślin- ich liście działają jak filtry, które oczyszczają powietrze.
  • Nie nadużywać energii elektrycznej i cieplnej- np. wyłączać niepotrzebnie palące się żarówki, a jeśli to możliwe, korzystać z urządzeń energooszczędnych.
  • Segregować śmieci- wrzucać do specjalnych pojemników makulaturę, szkło, plastik, i odpady metalowe. Posegregowane śmieci mogą być łatwiej unieszkodliwione- czyli zutylizowane.
  • Unikać produktów, których opakowania są wykonane z tworzyw sztucznych- jeśli masz wybór, zamiast opakowań plastikowych wybieraj szklane lub papierowe.
  • Nie śmiecić!
  • Oszczędzać wodę- nie zostawiać odkręconych kranów.
Po co człowiek chroni przyrodę?

Parki narodowe i krajobrazowe powstały, aby zachować naturalne piękno krajobrazu. Coraz mniej jest na ziemi takich miejsc, gdzie człowiek nie poczynił żadnych zmian. Parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody są oazami zieleni i niczym niezagrożonej przyrody. Człowiek bardzo chętnie odpoczywa w takich miejscach- ucieka z zanieczyszczonych i hałaśliwych miast, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza i zrelaksować się w naturalnym środowisku.

Jeśli nie zaczniemy dbać o przyrodę - a zwłaszcza o otaczające nas rośliny i zwierzęta - już niedługo może się okazać, że na zawsze zniszczymy to, co zaofiarowała nam natura.


"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez adrianka_00


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.