Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: ehamyv
Nowe dzisiaj: 12
Nowe wczoraj: 16
Wszystkie: 9365

Na stronie:
Gości: 373
Użytkowników: 0
Razem: 373

Elektrownie wiatrowe
Wysłano dnia 03-03-2009 o godz. 20:53:35 przez Wiolka

Nauka agusiak napisał "
Ludzie od dawna zainteresowani byli korzystaniem z bogactw, którymi obdarzyła nas matka natura. Jednym z nich jest siła, którą niesie wiatr. W dzisiejszych czasach 90% wytwarzanej energii pochodzi ze spalania tzw. paliw kopalnianych: ropy, gazu ziemnego i węgla, które zanieczyszczają atmosferę, a zasoby ich są ograniczone. Dlatego trzeba wykorzystać takie źródła energii, które nie powodują skażenia środowiska i w dodatku nic nie kosztują. Jednym z nich są elektrownie wiatrowe.Energia wiatru jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Człowiek postanowił ją wykorzystać  aby ulżyć swoim mięśniom przy wykonywaniu pracy. Już starożytni Chińczycy czy Babilończycy dostrzegali możliwości zaprzęgnięcia wiatru do pracy. Tym pomysłem na przekształcenie siły wiatru w użyteczną pracę było skonstruowanie wiatraka.
Pod koniec XX wieku wobec kurczących się światowych zasobów paliw energetycznych oraz coraz większej randze nadawanej problemom ochrony środowiska coraz bardziej interesują nas wiatraki. Największą potęgą w Europie w dziedzinie produkcji i wykorzystania wiatraków jest Dania (ok. 4000 wiatraków). W Polsce największe zasoby wiatru znajdują się w Tatrach, Karkonoszach i na wybrzeżach Bałtyku. Obecnie w naszym kraju pracuje 11 elektrowni wiatrowych, sprzedających wytworzoną energię zakładom energetycznym. Powstały w latach 90- tych. Największa z nich, koło Pucka posiada 2 siłownie o mocy 600kW każda. Moc elektrowni wiatrowej obliczamy ze wzoru: P = p  , gdzie P – to moc wiatraka, r - to promień koła jakie zakreślają łopatki wiatraka(czyli długość ramion wiatraka), p- gęstość powietrza, v- to prędkość wiatru.
Jednak przelatująca nad nami energia wiatru jest mało stabilna pod względem prędkości powietrza. Wraz z wiatrem niesione są opady atmosferyczne, pyły i inne zanieczyszczenia co ma wpływ na trwałość konstrukcji wiatraków. Ich największą wadą jest wysoki koszt budowy i konserwacji, oraz to, że ich praca uzależniona jest od siły wiejącego wiatru. Ponadto wymagają stosunkowo dużej powierzchni, ze względu na wielkość konstrukcji, oraz są dość hałaśliwe.

"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez Wiolka


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.