Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: aqyquhozu
Nowe dzisiaj: 5
Nowe wczoraj: 22
Wszystkie: 7939

Na stronie:
Gości: 344
Użytkowników: 0
Razem: 344

Film o Witoldzie Pileckim
Wysłano dnia 28-11-2015 o godz. 17:21:40 przez roxii7623

Kultura Anonymous napisał "
   19 listopada uczniowie z klas III i II wzięli udział w wycieczce do kina na film o Witoldzie Pileckim - polskim bohaterze wojennym, który dobrowolnie trafił do obozu w Auschwitz. Film w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, w którym w główną rolę wcielił się Marcin Kwaśny, został nakręcony na podstawie wspomnień syna tytułowego bohatera- Andrzeja Pileckiego.Kim był rotmistrz Witold Pilecki? Czy był aż tak ważny, żeby nakręcać na podstawie jego życia i działalności film?
Witold Pilecki urodził się 13-go maja 1901 w Ołońcu. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Był autorem raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Stracony 25 maja 1948 roku w Warszawie. Oskarżenie anulowano w 1990 roku. Pośmiertnie, w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

   Moim zdaniem tak. Jestem młodym Polakiem. Urodziłem się w wolnym kraju i nie wiem, co znaczy żyć w Ojczyźnie, która podlega innemu państwu. Jestem z tego szczęśliwy. Nie mniej jednak, sądzę że nie wolno nam zapomnieć o tym, że nie zawsze tak było. Jeszcze pod koniec XX wieku nasz kraj był rządzony przez komunistów. Polacy nie mogli mieć własnego zdania, nie mogli podejmować własnych decyzji i się rozwijać. Bohaterowie tego okresu chcieli to zmienić. Pragnęli wolnej Polski. Walczyli o wolną Polskę. Często umierali w imię wolnej Polski. Niestety nauka historii w gimnazjum kończy się na I Wojnie Światowej. Nie uczymy się o tym, co było niedawno, bo około 25 lat temu. Nie uczymy się o tym, jak inne państwa zabijały naszych obywateli za to, że pragnęli wolności, mimo że "przys­toi wal­czyć w ob­ro­nie praw, wol­ności, ojczyzny."

   Film okazał się straszny. Pokazywał to, o czym się nie mówi, o czym do niedawna nie wolno było mówić. Pokazywał trudy walki Polaków o wolność. Był to bardzo wartościowy seans, gdyż można było zasmakować życia bohaterów. Normalnego życia, a jednak dla nas tak niemożliwego. Tak niemożliwej walki. Tak niemożliwego poświęcenia. 
Takim właśnie człowiekiem był rotmistrz Witold Pilecki. Człowiek, który pragnął wolnej Polski. Człowiek, który chciał walczyć o wolną Polskę. Człowiek, który zginął za wolną Polskę.

   Takich ludzi było wielu. Powinniśmy ich szanować i o nich pamiętać. O ich walce, o ich poświęceniu. Powinniśmy dbać o nasz kraj, by ich ofiara nie poszła na marne.

Chwała Wam Bohaterowie!
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Kultura
· Napisane przez roxii7623


Najczęściej czytany artykuł o Kultura:
„Alfabet Chińskich złotych myśli”


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Pokrewne tematy

Kultura

Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.