Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: atekyliz
Nowe dzisiaj: 6
Nowe wczoraj: 16
Wszystkie: 9359

Na stronie:
Gości: 166
Użytkowników: 3
Razem: 169

Teraz online:
01: atekyliz
02: lxt1217
03: maplestoryif2

Porosty
Wysłano dnia 18-02-2015 o godz. 21:44:43 przez Moly_Ka

Nauka Mania napisał "

    Chcesz sprawdzić, czy otaczające Ciebie powietrze jest czyste?  Poszukaj porostów, gdyż to one pozwolą Ci odpowiedzieć na to pytanie!!!

Porosty jako biowskaźniki (bioindykatory) zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki.

   Poszukiwania dokonuje się na korze drzew liściastych oprócz topoli i wierzby, na wysokości 50-200cm, rosnących raczej na płaskim obszarze. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na silne wiatry i opady.

   Jeżeli znalazłeś taki porosty, to jest to Lecanora Conizaeoides czyli porosty o plechach skorupiastych. Znajdujesz się w strefie II o bardzo silnym zanieczyszczeniu powietrza o zawartości dwutlenku siarki zawierającym od 150 do 170 µg SO2 /m3. Porosty skorupiaste przylegają całą dolną powierzchnią do podłoża na którym rosną.

   Jeżeli znalazłeś takie porosty to jest to Złotorost Postrzępiony – porost o plechach łuseczkowatych. Świadczy on o tym, że znajdujesz się w strefie III o silnie zanieczyszczonym powietrzu zawierającym  od 100 do 150 µg SO2/m3.                                                      

   Obecność Pustułki Pęcherzykowatej, czyli porostu o plechach pęcherzykowatych świadczy o średnio zanieczyszczonym powietrzu, charakterystycznym dla IV strefy jego zanieczyszczenia z zawartością 70 – 100 µg SO2/m3. Plechy listkowate są grzbietobrzusznie spłaszczone, złożone z jednego lub wielu płatków, przytwierdzone do podłoża za pomocą fałd plechy bądź chwytników.

   Występowanie Mąkli Farminowej i Mąklika Otrębiastego świadczy o względnie mało zanieczyszczonym powietrzu, charakterystycznym dla strefy V z zawartością od 40 do 70 µg SO2/m2.

   Wyżej wspominane porosty charakteryzują się krzaczkowatą plechą, która może się wznosić, tworzyć murawki lub zwisać, przytwierdzając się do podłoża w jednym punkcie.

   Dla strefy VI o nieznacznie zanieczyszczonym powietrzu charakterystyczne są takie porosty jak: Włostka Brązowa czy też Brodaczka Kępkowa. Dla tej strefy przyjmuje się od 10 do 40 µg SO2/m3.

   VII o powietrzu czystym lub ze znikomą zawartością zanieczyszczeń, tzn. <10 µg SO2/m3 wyróżniają bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia gatunki z rodzajów: włostka i brodaczka (charakterystyczne również dla strefy VI) oraz pawężniczka i granicznik (na zdj.)

 


   Jeżeli nie znalazłeś żadnych porostów jesteś w STREFIE I !!! Zawartość SO2/m3 powietrza przekracza 170 µg. Uwaga! Do oznaczenia wyżej wymienionych stref wykorzystuje się wyłącznie porosty epifityczne czyli rosnące na korze drzew. Należy unikać zagłębień terenu w które może spływać skażone powietrze. Należy unikać wzniesień które są barierami rozprzestrzeniania się toksykantów.

 

"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez Moly_Ka


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.