Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: yzewaboma
Nowe dzisiaj: 1
Nowe wczoraj: 18
Wszystkie: 9372

Na stronie:
Gości: 373
Użytkowników: 1
Razem: 374

Teraz online:
01: lxt1217

Niezwykła Europa
Wysłano dnia 28-04-2014 o godz. 22:26:09 przez Moly_Ka

Nauka Nika napisał "
   Układ satelitów Jowisza zawiera cztery duże księżyce - galileuszowe i liczne mniejsze obiekty. Pierwsze cztery zostały odkryte 1610 roku przez Galileusza są to Io, Ganimedes, Kalisto i obecnie najciekawsza dla naukowców pokryta lodem Europa.


   W ciągu ostatnich kilkunastu lat pojawiają się coraz częściej spekulacje na temat możliwości istnienie prostych form życia w Układzie Słonecznym poza Ziemią. Obecnie nasiliły się z powodu lepszego rozumienia odporności niektórych organizmów na warunki zewnętrzne. Znaleziono wiele mikroorganizmów zdolnych przetrwać w środowiskach wcześniej uznanych za niemożliwe do zamieszkania przez formy żywe.

   Jednym z miejsc według badaczy możliwych do zamieszkania przez proste mikroorganizmy jest Europa, księżyc Jowisza. Uznano, że ma ukryty pod płaszczem i lodową skorupą ocean wody w stanie ciekłym o głębokości około 1000 km. Powierzchnia Europy jest bardzo gładka co wskazuje, że jest ona geologicznie młoda. Pokrywa ją też intrygujący barwny wzór niewiadomego pochodzenia. Stworzono hipotezę, że jest to efekt przedostawania się płynnego materiału przez lodową pokrywę, być może w postaci gejzerów, lub, że powodem brunatnego zabarwienia są mikroorganizmy. W oceanie Europy mogły by teoretycznie utrzymywać się proste formy życia, ale bez odpowiedzi pozostaje pytanie jak ewoluowały w tak zamkniętym świecie. Zaproponowano zorganizowanie misji kosmicznych które przeprowadziły by automatyczne wiercenia lub stopiły lud by dostać się do znajdującego się pod spodem oceanu. Odpowiednio czuła aparatura mogła by przeanalizować wodę i może bezpośrednio sprawdzić czy jest w niej życie. Powierzchnia tego księżyca jest pocięta krzyżującymi się liniami. Zdjęcia pokazują, że są to miejsca pęknięć lodowej pokrywy. Powstają chyba na skutek naprężeń pływowych spowodowanych przez Jowisza, ale część może być efektem erupcji gejzerów pod powierzchnią lodu. Dane uzyskane dzięki misji Galileo pokazały, że Europa tworzy własne pole magnetyczne co może być pośrednim dowodem na istnienie oceanu pod jej powierzchnią. Wątła atmosfera satelity składa się z tlenu uwalnianego na skutek działania promieni słonecznych z wody.

   Kto wie może spotkamy tam życie?
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez Moly_Ka


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.