Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: yduzi
Nowe dzisiaj: 20
Nowe wczoraj: 21
Wszystkie: 7890

Na stronie:
Gości: 300
Użytkowników: 0
Razem: 300

Co nieco o Puszczy Kampinoskiej
Wysłano dnia 29-01-2014 o godz. 17:29:34 przez Ananas

Nauka

   Puszcza Kampinoska usytuowana jest na zachód od Warszawy. Pokrywa obszary bagienne i wydmowe, a łączna powierzchnia, jaką zajmuje to 670 km², z czego lasy zajmują niestety tylko około 270 km² . Występuje tu jednak wiele ich typów: suche bory sosnowe, bory mieszane i bagienne, grądy i dąbrowy, olsy i łęgi. Dla ochrony jakże zróżnicowanego środowiska utworzono tu Kampinoski Park Narodowy. Park narodowy i tak dobrze zachowane lasy położone tuż przy stolicy to dość wyjątkowa sytuacja w Europie...     Jeśli chodzi o klimat Puszczy, to nie jest on taki sam na całym obszarze. Powodem tego jest duże zróżnicowanie terenu. Również sąsiedztwo z dużym miastem, jakim jest Warszawa oraz sąsiedztwo Wisły i położenie w jej głębokiej dolinie ma tu spore znaczenie. Jednak, jeśli już mielibyśmy określić klimat tego kompleksu leśnego, to w dużym uproszczeniu możemy stwierdzić, że jest to klimat umiarkowany przejściowy. Średnie roczne temperatury wnoszą tu około 7 °C, zaś opady wynoszą około 530 mm.

   W Puszczy Kampinoskiej możemy spotkać wiele rzadkich gatunków drzew, których nasiona zostały przeniesione przypadkowo – przez wodę lub ptaki. Zaliczmy do nich: chamedafnę północną, wiśnię kwaśną czy brzozę czarną. Występują tu również drzewa, należące do gatunków północnoamerykańskich, które niegdyś sadzone były dla ozdoby lub by utrwalić wydmy. Są to m.in.: dąb czerwony, sosna Banksa czy sosna smołowa. Większość drzewostanu jest tu jednak dość młoda. Tylko niektóre z występujących drzew są rosną od ponad 200 lat i są bardzo wysokie. Zaliczamy do nich głównie sosny, które znacznie przeważają nad drzewami liściastymi, zwłaszcza na takich obszarach jak wydmy i piaski.

   W świecie zwierząt do najczęściej spotykanych ssaków należą tu: łoś, będący symbolem Kampinoskiego PN, sarna, dzik, kuna, łasica, zając, ryś, wydra, jeleń, lis, borsuk czy bóbr. Z ptaków możemy spotkać m.in.: bociana czarnego i białego, żurawia, bielika, czaplę siwą, sowę błotną, rybitwę zwyczajną, trzmielojada, dzięcioła zielonosiwego, dzięcioła białogrzbietnego, dzięcioła średniego, orlika krzykliwego, błotniaka stawowego i łąkowego czy zimorodka.

   Decyzją UNESCO Kampinoski Park Narodowy uważany jest za rezerwat biosfery. Parlament Europejski zaś uznał go ostoją ptaków o znaczeniu europejskim.

   Puszcza Kampinoska to świetne miejsce dla turystów, lubiących odpoczynek na łonie natury oraz podziwiane flory i fauny. Przez puszczę prowadzą liczne szlaki turystyczne, zarówno dla tych, którzy lubią wycieczki rowerowe (występuje tu np. Kampinoski Szlak Rowerowy), jak i dla tych którzy preferują spacery.  


 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez Ananas


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.