Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: awabomoc
Nowe dzisiaj: 2
Nowe wczoraj: 21
Wszystkie: 7893

Na stronie:
Gości: 244
Użytkowników: 1
Razem: 245

Teraz online:
01: awabomoc

Wycieczka do Oświęcimia
Wysłano dnia 23-10-2013 o godz. 16:41:35 przez Ananas

Wycieczki Xymena napisał "

 

       21 października 2013 roku, o godzinie 545, klasy III - wraz z opiekunami: Panią Edytą Ciaś, Panią Grażyną Ponceleusz – Procek i Panią Marianną Szewczyk - wyruszyły na wycieczkę. Mimo wczesnej pory zbiórki, żaden uczestnik nie zaspał i punktualnie mogliśmy udać się w podróż...

    Zaczęliśmy zwiedzanie od Jaskini Nietoperzowej znajdującej się w gminie Jerzmanowice – Przeginia. Bardzo miły pan przewodnik w ciekawy sposób zapoznał nas z historią oraz ciekawostkami dotyczącymi tej jaskini. Dowiedzieliśmy się także, iż Jerzy Hoffman właśnie tutaj nakręcił scenę z filmu pt. „Ogniem i mieczem”. Na uwagę zasługuje również wodospad naciekowy w początkowej części jaskini oraz liczne kotły wirowe na stropie w głębszej części.

   W dalszej kolejności przejeżdżaliśmy przez Ojcowski Park Narodowy, który jest najmniejszy z polskich Parków Narodowych. Mijaliśmy wybudowaną w bardzo ciekawy sposób Kaplicę „Na Wodzie”, późnorenesansowy Zamek w Pieskowej Skale, a także - zbudowaną z twardych wapieni – Maczugę Herkulesa. O tych wszystkich obiektach opowiadała nam pani przewodnik, która podróżowała z nami przez czas trwania wycieczki.

   Jednak kulminacyjnym punktem ów wycieczki była wizyta w Oświęcimiu - w Auschwitz I i Auschwitz (II) Birkenau. To właśnie tutaj niegdyś niemieccy naziści zamykali ludność Żydowską, wielu Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiary innych narodowości w komorach gazowych, po czym dosypywali cyklon B, który powodował natychmiastowe rozerwanie płuc ofiar. Ludzie umierali w niesamowitych męczarniach. Następnie ciała zmarłych palono w piecach lub na stosach. Ludność była poniżana, torturowana. Zabierano im ubrania, obcinano włosy, grabiono z cennych przedmiotów. Do samego końca oszukiwano, głodzono, męczono, dręczono i upokarzano, aż w końcu zabijano. Myślę, że to miejsce najbardziej przytłoczyło, przeraziło, jak również wzruszyło wszystkich uczestników wycieczki, a także ukazało tragiczną historię zagłady milionów niewinnych ludzi. Uważam, że na zawsze zapadną w naszych pamięciach widok krematorium, baraków obozowych, ściany straceń oraz zdjęcia tych niesłusznie skazanych na śmierć osób.     Około godziny 2100 powróciliśmy do Błędowa, skąd odebrali nas rodzice. Dziękujemy opiekunom za zorganizowanie tej wycieczki, a zarazem za przypomnienie tego, co działo się w latach 1940 – 1945 na terenie obozu zagłady.

"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Wycieczki
· Napisane przez Ananas


Najczęściej czytany artykuł o Wycieczki:
DAR SERCA


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.5
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.