Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: ahamep
Nowe dzisiaj: 7
Nowe wczoraj: 25
Wszystkie: 11033

Na stronie:
Gości: 132
Użytkowników: 1
Razem: 133

Teraz online:
01: afranholtins

Kampinoski Park Narodowy
Wysłano dnia 13-06-2013 o godz. 17:53:49 przez Ananas

Harcerstwo combinator napisał "
   Jest to polski park narodowy założony w 1959 roku. Położony w województwie mazowieckim. Symbolem parku jest łoś. W roku 2000 został wpisany na światową listę biosfery UNESCO...


   Kampinoski Park Narodowy zajmuje obszary Puszczy Kampinoskiej i Kotliny Warszawskiej. Osady założone w XVII wieku na pozostałościach Puszczy Mazowieckiej są częściowo wykupywane i zalesiane przez KPN. Całkowita powierzchnia parku wynosi 38 544 ha, a powierzchnia otuliny 37 756 ha. Charakterystyczne dla tego miejsca są wydmy i bagna powstałe w pradolinie Wisły. W tym miejscu wydmy są uznane za najlepiej zachowane w skali europejskiej. 

   W parku spotkamy rosnące na bagnach turzyce, zarośla, lasy bagienne oraz roślinność łąkową. Dominują lasy olsowe, lasy łęgowe, kontynentalny bór sosnowy świeży. Najczęściej spotykanym drzewem jest dąb (dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy i dąb czerwony). Park, dolina Wisły, starorzecza, wyspy i zarośla są stałym miejscem zamieszkiwania zwierzyny. Najczęściej spotykanymi zwierzętami są: łoś, ryś, bóbr, kuna leśna, lis czy jenot. 

   Historia parku jest ściśle powiązana z historią militarną naszego państwa. Obszary KPN były miejscem wielu bitew. W roku 1794 i 1863 stoczono tu walki powstańcze. Rozegrano również walki armii Poznań w 1939 i walkę z roku 1944. Zachowane są tu mogiły powstańców, cmentarz partyzantów oraz cmentarz w Palmirach.

   Obszary tego miejsca pozwalają na 3 rodzaje turystyki: pieszą, rowerową i konną. Powstało tu, aż 1230 kilometrów szlaków. Jednym z ciekawszych środków lokomcji jest dojazd z sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Wyróżniamy 16 szlaków pieszych i 4 szlaki rowerowe.

   Mamy tu również tereny objęte ochroną ścisłą, w związku, z Obszarem NATURA 2000 i obszarem biosfery. Pod tą ochroną znajdują się takie miejsca jak: Biela, Cyganka, Czapliniec, Czerwińskie Góry czy Rybitew. 

   W skład rady naukowej wchodzi 20 działaczy. Warto wymienić parę nazwisk: p. Roman Andrzejewski, p. Eugeniusz Bernadzki, p. Marek Bojanowicz, p.Danuta Czepińska - Kamińska, p. Andrzej Fiołek.

   W granicach Kampinoskiego Parku Narodowego znajdziemy kilka rodzajów gleb, m. in. : czarne ziemie, gleby gruntowoglejowe, mułowe, torfowe, murszowe i mady rzeczne. Warto wspomnieć o ciekawych ptakach, takich jak: derkacz, wodniczka czy błotniak. Ciekawe rośliny to: skalnica ziarnista, łyszczec baldachogronowy, świerzbnica leśna oraz tomka oścista.

   Co ciekawe, Puszcza Kampinoska, na której ten park powstał została ukształtowana przez lądolód. Było to stopnienie tafli lodowej utworzonej w Prawiśle. Niegdyś tereny KPN były własnością książąt mazowieckich. Tutaj, jak wspomniałem wcześniej, powstały pierwsze osady, np. : Wiejca, Głusk, Wola, Kampinos. 

   Na obszarach Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się aż 19 miejsc pamięci narodowej. Wielką atrakcją jest właśnie Dąb Powstańców 1863 r., mający 250 lat. Oprócz cmentarza w Palmirach mamy tu cmentarze w Wierszach, Wiktorowie i Laskach. Ten ostatni upamiętnia aż 720 żołnierzy.

   Znajdziemy tutaj okazałe zabytki architektury - kościół w Brochowie jest miejscem ślubu rodziców Fryderyka Chopina i jego chrztu. Dwór Kampinoski powstał w czasie powstania styczniowego i był siedzibą sztabu Zygmunta Padlewskiego. Dworek w Lipkowie był w przeszłości własnością rodziny Szetkiewiczów. Miejsca zabytkowe w obszarach KPN uwiecznił w swojej książce "Ogniem i Mieczem" Henryk Sienkiewicz. W tych rejonach wieki temu powstało wiele kościołów. Kościoły były budowane w stylu neogotyckim, klasycystycznym i gotycko - renesansowym.

   Wody powierzchniowe na terenach parku zajmują niewielki obszar. Głownym ciekiem wody jest kanał Łasica. Na tym obszarze ukształtowały się 4 całkiem spore jeziora: Kiełpińskie, Dziekanowskie, Dolne i Górne. Wody parku mają certyfikat II i III klasy czystości. Na obszarze parku płynie mała część cieku Wisły i Bzury. Ze względu na warunki hydrogeologiczne wydzielono specjalne strefy, gdyż amplitudy wahań są nikłe. Skład chemiczny wód na terenie KPN jest zmienny.

   Myślę, że jest to miejsce warte odwiedzenia w przyszłości. Tereny KPN mają bogatą przeszłość i przepiękne zabytki ... :)
"

 
Ankieta tego artykułu
Czy ten artykuł zachęcił cię do odwiedzenia Kampinoskiego Parku Narodowego?

Tak, po przeczytaniu z chęcią się tam wybiorę.
Nie, artykuł nie przekonuje mnie.
Nie zmieniłam/łem mojego zdania po przeczytaniu.


[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 0
Komentarzy: 0

Pokrewne linki
· Więcej o Harcerstwo
· Napisane przez Ananas


Najczęściej czytany artykuł o Harcerstwo:
WOŚP w Błędowie....


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.