Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: idafike
Nowe dzisiaj: 5
Nowe wczoraj: 14
Wszystkie: 7953

Na stronie:
Gości: 341
Użytkowników: 0
Razem: 341

Dolina Rospudy
Wysłano dnia 25-05-2013 o godz. 15:14:27 przez do_nia12

Nauka

Należy ona do najlepiej zachowanych pierwotnych torfowisk niskich w Europie. Prawdopodobnie są to jedyne nietknięte przez człowieka zbiorowiska tego rodzaju na zachód od Uralu. Dolina Rospudy jest ekosystemem, który ewoluował od ostatniego zlodowacenia- takich torfowisk nie można już znaleźć na naszym kontynencie…Rzeka Rospuda znajduje się w zachodniej części Puszczy Augustowskiej. Wypływa kilka kilometrów na południe od granic Puszczy Rominckiej, a uchodzi do jeziora Rospuda, położonego na północny zachód od Augustowa. W południowej części rzecznej doliny, otoczonej borami Puszczy Augustowskiej, zachowały się wielkie mszyste bezleśne torfowiska niskie i przejściowe. Ponad jej dno wznosi się wysoczyzna morenowa, a różnice wysokości dochodzą do 10 – 15 m. Bogactwo tego rejonu stanowi  kilkadziesiąt zespołów flory torfowiskowej, szuwarowej, leśnej, wodnej, żródliskowej oraz murawowej.

Jest to miejsce występowania licznych rzadkich i chronionych roślin, a także cenna ostoja zwierząt. Przyrodnicza wartość doliny Rospudy wynika przede wszystkim z jej rozległości oraz braku jakiejkolwiek ingerencji ze strony człowieka- tutejszy krajobraz pozostał praktycznie niezmieniony. Unikalnym z skali europejskiej walorem są dochodzące do ponad 1000 m szerokości torfowiska mechowiskowe, który samoistnie utrzymują wysoki poziom wody. W ten sposób zapobiegają zarastaniu przestrzeni przez drzewa i krzewy. Duże ich fragmenty pozostają całkowicie otwarte, nie wkraczają na nie nawet pojedyncze wierzby czy brzozy; okalają je bagienne lasy i zarośla sosnowo- brzozowe.

Botanicy nazywają ten rejon storczykową krainą z racji występowania w nim 19 z ok. 50 krajowych przedstawicieli rodziny storczykowatych. Do najrzadszych gatunków spotykanych w dolinie Rospudy należą: miodokwiat krzyżowy, mający tu jedyne stanowisko w Polsce, storczyk szerokolistny, kruszczyk błotny, wyblin jednolistny, kukułka krwista, obuwik pospolity oraz lipiennik Loesela. Ciekawostką florystyczną tego miejsca są liczne krzyżówki storczyków. Część z nich, tak jak podgatunek białokwiatowy storczyka krwistego o pstrych kremowo- czerwonych kwiatach, nie została jeszcze dostatecznie zbadana.

Dolina Rospudy jako część Puszczy Augustowskiej stanowi obszar specjalnej ochrony siedlisk sieci Natura 2000. Gniazdują w niej m. in. bocian czarny, orlik krzykliwy, głuszec, trzmielojad, dzięcioł białogrzbiety i muchołówka mała. Żerują tu także liczne gatunki, które na stałe przebywają w głębi puszczy. Region ten jest też bardzo ważnym korytarzem migracyjnym, wykorzystywanym przez ssaki do wędrówek z Puszczy Augustowskiej i Biebrzańskiego Parku Narodowego w kierunku zachodniej Polski. Żyją tutaj m. in. wilk, ryś, łoś, bóbr i wydra.


 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez do_nia12


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.