Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: yduzi
Nowe dzisiaj: 20
Nowe wczoraj: 21
Wszystkie: 7890

Na stronie:
Gości: 303
Użytkowników: 0
Razem: 303

Dolina Pięciu Stawów Polskich
Wysłano dnia 18-05-2013 o godz. 15:53:09 przez do_nia12

Nauka

To jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Z granitowymi ścianami kontrastują tu alpejskie murawy. Największe wrażenie wywierają jednak lustra górskich stawów, odbijające w pogodny dzień błękit nieba. Dotarcie do Doliny Pięciu Stawów Polskich wymaga sporo wysiłku, ale nagrodą jest możliwość podziwiania wyjątkowo majestatycznego krajobrazu tego zakątka Tatr…W rzeczywistości znajduje się tu sześć- nie pięć, jak sugeruje nazwa doliny- stawów: Wielki, Czarny, Przedni, Zadni, Mały i okresowo zanikające Wole Oko. Najbardziej imponujący jest leżący na wysokości 1665 m n. p. m. Wielki Staw, który znajduje się pomiędzy masywami Miedzianego i Koziego Wierchu. To najgłębszy (79, 3 m) i najbardziej pojemny (ok. 13 mln m3), a zarazem najdłuższy (ok. 1 km) akwen tatrzański. Zajmuje nieckowate zagłębienie powstałe w miejscu zbiegania się kilku lodowców, tzw. cyrk lodowcowy. Surowy krajobraz Doliny Pięciu Stawów Polskich był bowiem rzeźbiony ponad 10 tys. lat temu nie przez jeden lodowiec, a przez kilka.

Woda zasilająca Wielki Staw spływa z leżących wyżej stawów Czarnego, Przedniego i Małego, by spaść ze skalnego progu 70- metrowej Ściany Stawiarskiej, tworząc największy (chociaż nie najwyższy) wodospad Tatr- Wielką Siklawę. W czasie gwałtownych opadów i wiosennych roztopów Wielką Siklawą może przepływać nawet 2500 m3 wody w ciągu godziny. Tutaj swoją górską wędrówkę rozpoczyna potok Roztoka. Dolina Pięciu Stawów Polskich i Dolina Roztoki, choć tak różne pod względem krajobrazowym, są częściami Doliny Białki, zaczynającej się pod Świnicą oraz okolicznymi szczytami.

Ze względu na wysokość teren ten jest dostępny tylko dla charakteryzujących się ogromną odpornością roślin typu alpejskiego. Za to liczba występujących tutaj gatunków mchów, porostów, a także wątrobowców robi spore wrażenie. Zimne wody tatrzańskich jezior nie są przyjaznym środowiskiem życia. Akweny próbowano bez powodzenia zasiedlać (np. pstrągami). W dolinie pojawiają się różne zwierzęta, w tym chyba najbardziej znana- kozica. Stanowi ona zarówno symbol ginącego piękna, jak i przedsięwzięć podejmowanych dla ochrony Tatr. Przetrwała ona tysiące lat. Jednak intensywność polowań doprowadziła w XIX w. do niemal całkowitej zagłady tego gatunku. Na szczęście w 1868 r. galicyjski Sejm Krajowy wydał ustawę o ochronie kozic i świstaków w Tatrach. Do straży górskiej zwerbowano najlepszych przewodników oraz… byłych tępicieli zwierzyny- przecież nikt lepiej od nich nie znał obyczajów tatrzańskiej fauny.

 


 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez do_nia12


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.