Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: eqyjifuq
Nowe dzisiaj: 16
Nowe wczoraj: 21
Wszystkie: 7886

Na stronie:
Gości: 260
Użytkowników: 2
Razem: 262

Teraz online:
01: ybubyn
02: eqyjifuq

Apel - 3 Maj
Wysłano dnia 13-05-2013 o godz. 19:55:54 przez Ananas

Uroczystości szkolne
    Dnia 10 maja 2013 r. na czwartej godzinie lekcyjnej odbył się apel dotyczący 3 Maja, czyli święta uchwalenia Konstytucji, która była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie...
 
 
 


   Początkowo głos zabrał pan dyrektor, który przywitał przybyłych do naszej szkoły gości: pana przewodniczącego Rady Gminy Błędów – Mirosława Jakubczaka oraz radnych Gminy Błędów, czyli panią Elżbietę Krzechowicz, panią Teresę Jakubczyk, pana Leszka Bobrowskiego i pana Sławomira Rzeźnickiego, a także przewodniczącą Rady Rodziców – panią Annę Pawlak.
   Następnie Monika Długowska oraz Iza Rybicka krótko przypomniały nam informacje dotyczące uchwalenia Konstytucji. Zwróciły one też naszą uwagę na inne święta i wydarzenia mające związek z miesiącem, jakim jest maj, a także zapowiedziały przedstawienie, które to rozpoczął występ chóru.
   Chórzyści wraz z solistą – Michałem Pępkiewiczem – zaśpiewali utwór „Wolność”. Po tym wstępie mogliśmy obserwować dyskusję grupki uczniów, w których role wcielili się: Xymena Korczak, Daniel Jerka, Luiza Macieja i Klaudia Kornacka. Młodzież zastanawiała się, jakie właściwie święto obchodzimy 3 Maja. Ich rozmowę usłyszał król August Stanisław Poniatowski (w jego rolę wcielił się Damian Pawlak), który zaszokowany brakiem wiedzy na ten temat, postanowił zabrać młodzież na wyprawę w przeszłość, gdzie odbywały się właśnie obrady Sejmu Wielkiego, który to, jak mogliśmy się dowiedzieć z przedstawienia, został otwarty 7 października 1788 r. Mieliśmy okazję posłuchać dyskusji Stanisława Małachowskiego, Hugo Kołłątaja, Seweryna Rzewuskiego, Ignacego Potockiego, Ksawerego Branickiego, a także Jana Dekerta oraz jednego z innych posłów i króla. Każdy z panów miał inne zdanie i chciał wprowadzić inne zmiany. Przedstawieniu wciąż oczywiście towarzyszyły występy chóru, który wykonywał takie utwory jak: „Polonez 3 maja”, „Taki kraj” czy „Witaj, majowa jutrzenko”. Skutkiem obrad Sejmu było uchwalenie 3 Maja 1791 r. Konstytucji, dzięki której próbowano w Polsce wprowadzić monarchię konstytucyjną, dziedziczny tron, wzmocnić władzę króla i stworzyć rząd. Zniesiono w niej też liberum veto, wolną elekcję, wzięto pod opiekę chłopów i przyznano prawa mieszczanom. Kiedy uczniowie zobaczyli już, jak to wszystko kiedyś przebiegało, król powiedział, że na niego pora. Jednak, by młodzież nie zapomniała tej lekcji, władca zostawił jej list, w którym dzieci mogły przeczytać:

„Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują Cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe.
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.”.

Był to oczywiście fragment „Hymnu do miłości Ojczyzny” Ignacego Krasickiego. Uczniowie przez chwilę jeszcze dyskutowali o niezwykłej przygodzie i na tym przedstawienie się zakończyło.

  
   Głos zabrał po raz kolejny pan dyrektor, który podziękował całemu chórowi oraz uczniom klas drugich za przygotowanie apelu, a także paniom: Sylwii Woszczyk, Anieli Szymanek i Mariannie Szewczyk, które nadzorowały przygotowania i panu Januszowi Szarlipowi, który prowadził chór oraz był odpowiedzialny za całą oprawę muzyczną. Podziękował on także przewodniczącej Rady Rodziców za zorganizowanie strojów, które pomogły nam jeszcze bardziej przenieść się w wyobraźni w tamte, dawne czasy oraz pozwoliły wyobrazić sobie, jak to wszystko mogło wówczas wyglądać. Po krótkim komentarzu i podsumowaniu tego, co przedstawili uczniowie, pan dyrektor oddał głos panu Mirosławowi Jakubczakowi.

   Przewodniczący Rady Gminy Błędów również krótko podsumował występ, przypominając nam historię naszego narodu i namawiając nas do głębszego poznawania jej oraz do dumy z naszej przeszłości. Wraz z panią Elżbietą Krzechowicz wręczył też nagrody książkowe oraz dyplomy Dominice Bednarek, za zajęcie drugiego miejsca w grójeckim dyktandzie, a także Markowi Kołaczowi oraz Sebastianowi Królikowskiemu, którzy to byli finalistami w konkursie kuratoryjnym z historii na szczeblu wojewódzkim. Podziękował on też za przygotowywanie uczniów z zakresu historii i wręczył upominki - również w formie książki i dyplomu - paniom Sylwii Woszczyk oraz Mariannie Szewczyk.


   Pan dyrektor zaprosił jeszcze przybyłych gości na mały poczęstunek w pokoju nauczycielskim i na tym apel się zakończył. Wszyscy rozeszliśmy się do klas, wracając na lekcje.

   Apel ten był bardzo ciekawą lekcją historii, która jak sądzę spodobała się nie tylko uczniom, ale także i nauczycielom.

   W roli posłów przybyłych na Sejm wystąpili:

  • Stanisław Małachowski – Paweł Małachowski

  • Hugo Kołłątaj – Piotr Ziółkowski

  • Seweryn Rzewuski – Konrad Szymański

  • Ignacy Potocki – Mateusz Kołacz

  • Jan Dekert – Adrian Włodarczyk

  • Ksawery Branicki – Przemek Kołacz

  • Poseł – Michał Grzejszczyk.


 
Pokrewne linki
· Więcej o Uroczystości szkolne
· Napisane przez Ananas


Najczęściej czytany artykuł o Uroczystości szkolne:
„A wtedy Grabiec... mój ci on! Mój ci on będzie!” - WALENTYNKI!


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.