Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: uwygo
Nowe dzisiaj: 7
Nowe wczoraj: 13
Wszystkie: 7818

Na stronie:
Gości: 420
Użytkowników: 0
Razem: 420

Dolina Biebrzy
Wysłano dnia 11-05-2013 o godz. 18:49:39 przez do_nia12

Nauka

Nad Biebrzą aż po horyzont rozciągają się bagienne łąki ozdobione kępami wierzb i pojedynczymi brzozami. Szybko zapomina się tutaj o cywilizacji- jest to doskonałe miejsce na wyciszenie się i odpoczynek. Można podziwiać szybującego błotniaka, nasłuchiwać derkaczy czy tokujących dubeltów. W dolinie łatwo o spotkanie z królem bagien- łosiem, który w gęstej mgle wygląda niczym zjawa nie z tego świata…Dolina Biebrzy leży w Kotlinie Biebrzańskiej. Tworzy szerokie, płaskie obniżenie terenu wypełnione torfem, które znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów poniżej sąsiadujących wysoczyzn: Grodzieńskiej, Białostockiej, Goniądzkiej, Wysokomazowieckiej i Kolneńskiej. Biebrza rozpoczyna bieg na Wzgórzach Sokólskich w pobliżu Nowego Dworu na Podlasiu. Zanim zakończy swoją wędrówkę w wodach Narwi, pokonuje drogę długości 165 km.

W 1993 roku w dolinie Biebrzy utworzono Biebrzański Park Narodowy, chroniący prawie 60 tys. ha bagien i lasów. Obejmuje on najrozleglejsze w kraju torfowiska, a jednocześnie jest największym i najdłuższym parkiem narodowym w Polsce. Odległość pomiędzy jego krańcami wynosi ponad 100 km.

Biebrza jest typową rzeką nizinną- silnie meandruje. Każdego roku roztopy tworzą w dolinie szerokie rozlewiska, zamieniając ją w unikalne w skali europejskiej bagniska. Cechuje je ogromna różnorodność gatunkowa roślin i zwierząt oraz naturalnych ekosystemów.

Dominują tu siedliska mokradłowe: torfowiska niskie, olsy oraz wilgotne łąki. W Biebrzańskim Parku Narodowym występuje ponad 100 gatunków roślin naczyniowych (około 90 z nich podlega ochronie całkowitej), w tym 20 gatunków storczyków. Przeważają rośliny borealne i relikty glacjalne: trzcinnik prosty, bagno zwyczajne, żurawina błotna, skalnica torfowiskowa, borówka bagienna oraz mszaki. Zachowały się tu gatunki unikatowe: rosiczka długolistna, kosaciec bezlistny oraz skrzyp pstry. Na moczarach rośnie też najliczniejsza w Polsce populacja pięknego storczyka- obuwika pospolitego. Do cennych gatunków flory doliny Biebrzy należą także sasanka otwarta i lipiennik Loesela.


 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez do_nia12


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.