Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: aqyquhozu
Nowe dzisiaj: 5
Nowe wczoraj: 22
Wszystkie: 7939

Na stronie:
Gości: 326
Użytkowników: 0
Razem: 326

Wybrzeże Słowińskie
Wysłano dnia 05-05-2013 o godz. 19:26:01 przez do_nia12

Nauka

Tutaj wiatr mierzy się z wodą i obydwa żywioły wykorzystują piasek, by aktywnie kształtować krajobraz Wybrzeża Słowińskiego. Liczne formy ochrony wskazują na wyjątkowy charakter tej nadmorskiej krainy. W 1967 roku utworzono tu Słowiński Park Narodowy, który 10 lat później został uznany za rezerwat biosfery UNESCO. To także ostoja zaliczana do sieci Natura 2000 oraz obszar objęty konwencją ramsarską…Ten  cenny odcinek wybrzeża Bałtyku stanowi fragment Pobrzeży Południowobałtyckich. Jest to największy obszar nad Bałtykiem, na którym można obserwować naturalne, niezakłócone przez człowieka procesy kształtujące nadmorskie ekosystemu na styku lądu oraz morza. Klimat Wybrzeża Słowińskiego łagodzi obecność morza, co sprawia, że zima przychodzi tu z opóźnieniem. Chłodne powietrze powstrzymywane jest przez ciepło promieniujące z nagrzanego latem Bałtyku. Długi okres wegetacji sprzyja występowaniu roślin typowych dla wybrzeża atlantyckiego, na przykład wrzośca bagiennego.

Najbardziej charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu są wydmy, zarówno wędrujące, jak i utrwalone. Do  najwyższych należą: Czołpińska Góra, Stilo oraz Leśna Wydma. Pomiędzy nimi w wielu nieckach wykształciły się torfowiska, umożliwiające rozwój takich gatunków o zasięgu północnym, jak malina moroszka i zimoziół północny. Znajdują się tu także dwa największe słonawe przymorskie jeziora- Gardno i Łebsko, powstałe wskutek odcięcia zatok morskich przez piaszczyste mierzeje. Ich zabagnione brzegi (a także zagłębienia terenu) są siedliskiem olsu. Wokół akwenów rozciągają się rozległe wrzosowiska i łąki o dużej wartości przyrodniczej.

Flora Słowińskiego Parku Narodowego liczy około 830 gatunków, z czego trzecią część stanowią rośliny unikatowe, obecne na tym obszarze zaledwie na kilku stanowiskach. Do najrzadszych należą: lipiennik Loesela, kruszczyk błotny i goździk piaskowy.

Surowy krajobraz wybrzeża ożywiają lasy sosnowe oraz roślinność utrzymująca się w skrajnie wymagających warunkach środowiskowych. Na styku słonej wody i jałowych piasków zdobywają przyczółki różne rośliny. Bronią się tu przed zasypaniem odporne na upały trawy o długich, głęboko sięgających rozłogach, takie jak piaskownica zwyczajna czy wydmuchrzyca piaskowa. Mniej powszechne są mikołajek nadmorski i lnica wonna.


 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez do_nia12


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.