Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: lxt1217
Nowe dzisiaj: 8
Nowe wczoraj: 21
Wszystkie: 7899

Na stronie:
Gości: 315
Użytkowników: 2
Razem: 317

Teraz online:
01: panxing18
02: Lolgalol

Puszcza Knyszyńska
Wysłano dnia 05-05-2013 o godz. 18:46:02 przez do_nia12

Nauka

Pomiędzy puszczami Augustowską a Białowieską rozpościera się najmniej znany w Polsce obszar leśny- Puszcza Knyszyńska. W jej drzewostanach dominują bory sosnowe. Rośnie tutaj słynna niegdyś w całej Europie sosna supraska, niezwykle ceniona w szkutnictwie- wykonywano z niej doskonałej jakości maszty…Puszcza Knyszyńska leży na Wysoczyźnie Białostockiej, na północny wschód od Białegostoku. Jest pozostałością po prastarej kniei i stanowi środkową część łańcucha ogromnych, północno- wschodnich lesistych połaci. Do dziś wiele jej fragmentów zachowało naturalny charakter. Znajduje się tu ponad 450 wypływów wód podziemnych w postaci źródeł, strumieni i rzeczek. Mniej więcej połowa terenów podmokłych jest zatorfiona- to jeden z najbardziej zabagnionych rejonów w Polsce. Główną rzeką puszczy jest Supraśl, prawy dopływ Narwi. Największą powierzchnię Puszczy Knyszyńskiej porastają bory sosnowo- świerkowe, w tym bory brusznicowe. Tutejsze drzewostany liściaste to przede wszystkim grądy, olsy, sosnowo- brzozowe lasy bagienne, a w dolinach rzecznych łęgi jesionowo- olszowe i olszowo- świerkowe. Przeważają drzewa w wieku od 40 do 70 lat. Zbiorowiska leśne i zadrzewienia stanowią ponad 80% obszaru, z czego zdecydowana większość to bory o charakterze borealnym. Ukształtowanie terenu, surowy klimat oraz rodzaj lasów Puszczy Knyszyńskiej są zbliżone do warunków panujących w południowej tajdze.

W kniei idealne miejsce do życia znajduje wiele rzadkich roślin i zwierząt, które trudno spotkać w innych regionach kraju. Puszczańska flora liczy około 850 gatunków roślin naczyniowych (w tym 26 gatunków paprotników), co daje prawie 40% roślinności naczyniowej Polski. O wyjątkowej czystości środowiska świadczy około 300 gatunków porostów, m. in. chronionej brodaczki. Występuje tu również około 200 gatunków mchów i wątrobowców.

W bagnistej dolinie rzeki Krzemianki utworzono rezerwat leśny o tej samej nazwie. Głównym celem jego powołania jest ochrona jej obszaru źródliskowego. Można tu podziwiać roślinność bagienną (m. in. łęg jesionowo- olszowy), a także tajemnicze zakola i źródliska rzeki.

Z większych ssaków w Puszczy Knyszyńskiej występują: jeleń, łoś, sarna i dzik, a także wilk oraz ryś. Żyje tu jedno z pięciu znajdujących się na wolności w naszym kraju stad żubrów. Bobry budują żeremia i swoim zwyczajem podtapiają zadrzewienia. Nocą między gałęziami drzew przemykają zwinne gryzonie- orzesznica oraz koszatka.

Spotyka się tutaj również cenne w skali europejskiej ptaki, m. in. trzmielojada, jarząbka i cietrzewia oraz wyjątkowo rzadkie dzięcioły: białogrzbietego i trójpalczastego. Ich występowanie spowodowało, że Puszczę Knyszyńską włączono do sieci Natura 2000. Gniazdują tu także: specjalista od chwytania żmij- gadożer, pięknie upierzona kraska, która składa lęgi w dziuplach, oraz sowy (m. in. puchacz i sóweczka).


 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez do_nia12


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.