Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: ujusumu
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 11
Wszystkie: 7475

Na stronie:
Gości: 387
Użytkowników: 0
Razem: 387

Dolina Narwi
Wysłano dnia 04-05-2013 o godz. 14:01:58 przez do_nia12

Nauka

Wiosną nad Narwią jest gwarno i tłoczno od tokującego ptactwa. Nad rozległymi łąkami hałaśliwe czajki ustalają melodyjnymi głosami swoje rewiry lęgowe. Niemal niekończące się moczary są znakomitą ostoją dla blisko 200 gatunków ptaków, spośród których aż 154 zakłada tu swoje gniazda…Narew od źródeł w Puszczy Białowieskiej na Białorusi do ujścia do Wisły w Nowym Dworze Mazowieckim liczy 484 km (z tego w Polsce 448 km). To rzeka nizinna- na prawie całej długości przepływa przez Nizinę Mazowiecko- Podlaską. Szerokość tej doliny jest zróżnicowana: od 250 m do 3,5 km. Narew płynie wieloma korytami, tworzy zakola, rozwidlenia, starorzecza i wielkopowierzchniowe rozlewiska. Oprócz aktywnych koryt liczne są koryta zamierające, częściowo lub całkowicie zarośnięte. Unikalne walory przyrodnicze rzeki i jej okolicy zdecydowały o utworzeniu w 1996 roku Narwiańskiego Parku Narodowego. Ponad 90% powierzchni doliny Narwi jest niedostępna, dzięki czemu stanowi ona jeden z najlepiej zachowanych ekosystemów bagiennych dolin w Europie.

Roślinność wzdłuż rzeki układa się w charakterystyczne strefy. W bezpośrednim sąsiedztwie nurtu znajdują się zalewane przez parę miesięcy w roku pasy szuwarów z trzcinami i turzycami. Na krawędzi doliny rosną podmokłe olsy, zasilane przede wszystkim wodami gruntowymi wypływającymi ze zboczy doliny.

Ciekawe są pojawiające się miejscami wśród bagien niewielkie suche wyniesienia z roślinnością sucholubną, która żyje w warunkach długotrwałej suszy. Na terenach podmokłych występuje blisko 200 gatunków roślin naczyniowych, w tym 13 objętych ochroną. Należą do nich m. in.: grzybień biały, grążel żółty, kosaciec syberyjski, storczyki i owadożerna rosiczka. Dolina Narwi jako ostoja ptaków wodno- błotnych o międzynarodowym znaczeniu została włączona do sieci Natura 2000. Na jej obszarze zaobserwowano co najmniej 16 gatunków zagrożonych wyginięciem, m. in. bączka, derkacza, rybitwę czarną, trzmielojada i błotniaka lądowego. O zakwalifikowaniu tego regionu do europejskiego systemu ochrony przyrody zdecydowało przede wszystkim występowanie jednego gatunku- wodniczki. Jest to jedno z ważniejszych jej siedlisk w Europie. W trzcinowiskach kryją się aktywne głównie nocą ptaki. Trudno je zobaczyć, lecz wprawne ucho rozpozna nawoływania zielonki i kropiatki oraz basowy głos bąka.

Nad Narwią są licznie reprezentowane drapieżne ssaki, np. wydra, norka amerykańska, lis, jenot, łasica, borsuk. Z większych gatunków występują tu dzik, sarna i łoś. Przy odrobinie szczęścia, jeśli zachowa się ciszę, można spotkać bobra- żyje tu 250 tych gryzoni. W wodach Narwi odnotowano 22 gatunki ryb, m. in. szczupaka, okonia, suma, miętusa, płoć, lina, leszcza oraz podlegających ochronie różankę, piskorza i kozę. Dolina jest także dogodnym środowiskiem życia wielu płazów, takich jak: traszka, kumak nizinny, grzebiuszka, rzekotka, żaba i ropucha. 


 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez do_nia12


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.