Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: oqojeham
Nowe dzisiaj: 9
Nowe wczoraj: 22
Wszystkie: 7943

Na stronie:
Gości: 308
Użytkowników: 0
Razem: 308

Filozofowie i ich poglądy
Wysłano dnia 13-02-2013 o godz. 19:55:38 przez do_nia12

Nauka Czym jest filozofia? W języku greckim sofia to mądrość, a filein oznacza lubić. Filozofia zatem to umiłowanie mądrości...

Filozof to ktoś, kto chce coś poznać, zadaje pytania i szuka na nie odpowiedzi, kto rozmyśla, zastanawia się nad różnymi problemami. Są to ważne dla każdego człowieka kwestie: kim jesteśmy, skąd pochodzimy, jaki jest cel naszego życia. Filozof próbuje wyjaśnić to, czego nie można sprawdzić. Najważniejsza w filozofii jest dyskusja- to ona stwarza możliwości wymiany poglądów, poznania innych punktów widzenia.

Myśliciele starożytnej Grecji
· Heraklit (ok. 540- 480 p.n.e.)- przypisuje mu się powiedzenie „Wszystko płynie” i „ Nie można wejść dwa razy do tej samej wody”. Głosił więc pogląd, że wszystko na świecie podlega nieustannym przemianom.
· Pitagoras (ok. 579- 497 p.n.e.)- zajmował się naukami matematycznymi. On i jego uczniowie twierdzili, że liczby są najważniejsze.
· Sokrates (ok. 469- 399 p.n.e.)- swoją postawą zasłużył na szacunek. Skazany przez Ateńczyków na śmierć, nie zmienił swoich poglądów. Po wygłoszeniu ostatniej mowy wypił cykutę i zmarł. Wprawdzie nie zostawił żadnych pism, ale miał wielu uczniów. Jego najbardziej znane powiedzenie to „Wiem, że nic nie wiem”. Twierdził, że człowiek mądry czyni to, co piękne i dobre, zaś człowiek niemądry tego nie potrafi.
· Platon (427- 347 p.n.e.)- był uczniem Sokratesa, założył w Atenach szkołę zwaną Akademią (mieściła się w gaju Akademosa). Jest twórcą terminu idea, twierdził, że prawdziwy świat to świat idei, a to, co nas otacza, to tylko ich niedoskonałe odbicie. Według niego doskonałe rządy sprawowaliby filozofowie.
· Arystoteles (384- 322 p.n.e.)- twórca humanizmu. Głosił potrzebę zachowania we wszystkim umiaru- była to zasada złotego środka. Mówił też, że należy troszczyć się o wszystkie potrzeby człowieka (duchowe i materialne). Napisał „Poetykę”, dzieło dotyczące zasad tworzenia literatury; wyznaczył cechy gatunków.
· Epikur (341- 270 p.n.e.)- mówił, iż „przyjemność jest początkiem i celem życia szczęśliwego”. Człowiek powinien żyć w zgodzie z naturą, cieszyć się życiem. Nie wierząc w życiu, epikurejczycy propagowali hasło „carpe diem”.
· Zenon z Kition (ok. 322- 254 p.n.e.)- mówił, iż słuszne jest życie w zgodzie z naturą, a konieczne jest uznanie zmienności świata i losu człowieka, na które nie mamy żadnego wpływu. Dlatego też musimy zachować wewnętrzny spokój.

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez do_nia12


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Re: Filozofowie i ich poglądy (Wynik: 1)
przez zhengjx dnia 05-07-2017 o godz. 10:35:14
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
zhengjx20170705 cheap jordans [www.jordan-shoes.us.com] coach outlet [www.coachoutlet-onlines.us.com] polo outlet [www.poloralphlaurensale.us.com] coach outlet online [www.coachfactoryoutlet.de.com] cheap mlb jerseys [www.mlb-jerseyswholesale.us.com] jerseys wholesale [www.cheapjerseyswholesale.org] polo ralph lauren [www.ralphlaurenpolo-shirts.us.com] michael kors outlet clearance [www.michaelkorsoutletoutlet.us.com] ralph lauren uk [www.ralph-laurenpolo.me.uk] hermes outlet store [www.hermesoutletstore.us.com] coach outlet [www.coachoutlet-onlines.us.com] coach factory outlet [www.coachoutletsales.us.com] nike uk store [www.nikestore-uk.me.uk] ray ban sunglasses outlet [www.raybansunglasses2.us.com] michael kors outlet online [www.michaelkorsoutlett.us.com] cheap oakley sunglasses [www.oakley-sunglasses.nom.co] new balance outlet [www.newbalanceshoes.in.net] michael kors uk [www.michael-korsoutletuk.co.uk] louis vuitton outlet store [www.louisvuittonoutlet-store.us.org] kate spade handbags [www.katespadeoutletstore.us] adidas shoes [www.adidas-trainers.org.uk] true religion jeans [www.true-religion.org.uk] canada goose [www.canadagooseoutletstore.us.org] puma shoes [www.pumaoutletonline.com] coach outlet store online [www.coachoutletstoreonlineclearance.us.com] mulberry outlet [www.mulberrysale.co.uk] cheap oakley sunglasses [www.oakley-sunglasses.nom.co] nike roshe run [www.nikerosheone.us] cheap oakley sunglasses [www.oakley-sunglasses.nom.co] nike shoes [www.niketrainersnikeshoes.co.uk] nhl jerseys [www.nhljerseyswholesales.us.com] polo ralph lauren [www.ralphlaurenpolo-shirts.us.com] nike blazer pas cher [www.nikeblazerpaschers.fr] polo outlet [www.poloralphlaurensale.us.com]Przeczytaj dalszy ciąg komentarza... 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.