Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: ofymokuwa
Nowe dzisiaj: 7
Nowe wczoraj: 21
Wszystkie: 7877

Na stronie:
Gości: 274
Użytkowników: 1
Razem: 275

Teraz online:
01: ofymokuwa

Czy warto czytać książki?
Wysłano dnia 11-01-2013 o godz. 18:04:24 przez Ananas

Nauka Pietrowa napisał "
   Czy watro czytać książki? Oczywiście, że tak! Przecież to najlepsze, na co można natrafić. Rozwijają i pobudzają wyobraźnię, zmuszają do refleksji, bawią, a także uczą. To dzięki nim możemy "przeżyć" pasjonujące przygody, pełne akcji, śmiechu czy grozy...


   Po pierwsze, czytając książki wzbogacamy nasze słownictwo, a także udoskonalamy je - czytając zwracamy uwagę na pisownię wyrazów, więc jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie popełnimy jakiegoś błędu. Ktoś by powiedział: "Nie czytam książek, bo po co?". Przecież jest tyle fascynujących filmów. W sumie zgadzam się z tym, ale czy zastanowiłeś/zastanowiłaś się na podstawie czego powstają te "super" filmy? Tak, właśnie na podstawie tych głupich, nudnych i bezużytecznych - twoim zdaniem - książek. Mówisz, że wcale nie czytasz i nie zaglądasz do książek, no bo po co? Ha! Ale jak chcesz zobaczyć jak pisze się wyraz „gżegżółka”,  to w czym sprawdzisz? Tak, w słowniku ortograficznym, a to też książka. 
  
   Po drugie, czytanie rozwija wyobraźnię! Gdy czytamy o bitwach, pięknych strojach, śmierci, szczęściu, nasz mózg pracuje! Wszystko musimy zinterpretować i zobaczyć oczami wyobraźni. Przecież to coś o wiele lepszego niż zobaczenie walki na filmie. Czytając możemy dać pole do popisu naszym myślom. 

   Po trzecie, książki mają wpływ na naszą osobowość. Czytając je, mamy do czynienia z wieloma bohaterami, tymi bardziej i mniej lubianymi. To właśnie oni wpływają na nasz charakter. Zastanawiamy się, jakbyśmy zachowali się w sytuacji postaci, analizujemy wszystkie za i przeciw, przyczyny i skutki danego zachowania. Toczy się w nas wewnętrzna walka i w końcu podejmujemy decyzję, wyciągamy wnioski, a następnie postępujemy tak w realnym świecie. Oceniamy wszystkich, patrzymy na to co jest słuszne, a co nie. Staramy się być tacy jak nasze ulubione postacie oraz być przeciwieństwem znienawidzonych. 

   Po czwarte, dobra książka jak nic zabija nudę. Akurat teraz mamy zimę - nudne, zimne wieczory. Niebawem będą ferie - na pewno każdy odczuje brak zajęcia, a przynajmniej ci, którzy nie czytają. Jeśli ktoś wie, jakie książki lubi, bo przecież nie jest określone, że masz czytać to i to (oprócz lektur), ma świetną okazję, aby się rozwijać. Zadziwiające jest, jak np. trzy godziny mogą minąć w bardzo szybkim czasie podczas czytania, a jak mogą się dłużyć, gdy nie ma się niczego do zrobienia. 

Po piąte, to dzięki książkom dowiadujemy się jak żyli kiedyś ludzie, poznajemy ich obyczaje i tradycje. Możemy się dowiedzieć, w jaki sposób postępowali, co szanowali, a czym gardzili. Książki przekazują wiele wspomnień - np. te z okresu wojen. Owe historie przeżyły tylko dlatego, że zostały spisane. Inaczej mówiono by o tym, ale bez najważniejszych szczegółów. Weźmy na to spisane legendy. Choćby "Wars i Sawa", przecież nie usłyszelibyśmy ich, gdyby nie zostały spisane, bo ludzie zapomnieliby już dawno o tym.

   Podsumowując, życie tych, którzy nie czytają, tylko zniknęli w dobie komputerów, telewizji, telefonów, jest bardzo ubogie, oj, bardzo. Książki są niewyczerpalnym źródłem informacji, które trwa i trwać będzie, a film obejrzysz raz, pośmiejesz się i zapomnisz. A o dobrej książce nie zapomnisz przez lata. Warto też dodać, że filmy na podstawie książek nie oddają tego co jest w dziele pisanym. Wiele intrygujących akcji nie jest ukazane. Więc zastanów się, zanim powiesz, że książki to bzdura, coś bezużytecznego lub niepotrzebnego.
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez Ananas


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.