Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: uwygo
Nowe dzisiaj: 7
Nowe wczoraj: 13
Wszystkie: 7818

Na stronie:
Gości: 419
Użytkowników: 0
Razem: 419

Rzeźbotwórcza działalność wód płynących
Wysłano dnia 24-10-2012 o godz. 19:36:33 przez do_nia12

Nauka Cieki formują podłużne zagłębienia zwane dolinami. Doliny rzeczne posiadają koryta, dna i zbocza, często o schodowym profilu poprzecznym, czyli tzw. terasach…


Rzeka kształtuje powierzchnię Ziemi poprzez erozję, transport i akumulację. Każdy z tych procesów spotykany jest na całej długości biegu rzeki, ale ich intensywność i specyfika jest różna. Dlatego możemy mówić o procesach typowych dla górnego, środkowego i dolnego odcinka rzeki.
·         Cechy górnego biegu rzeki
Jest to najwyżej położony odcinek rzeki cechujący się dużym spadkiem. Dominują tu procesy niszczące. Rzeka ciągle pogłębia swoje koryto (erozja wgłębna), co sprzyja tworzeniu V- kształtnego profilu poprzecznego doliny. Erozja wsteczna przesuwa źródło, przez co rzeka wydłuża się, rozcinając pasma wzniesień leżące za źródłem. Podobnemu wycofywaniu ulegają progi wodospadowe.
·         Cechy środkowego biegu rzeki
Spadek wód zmniejsza się. Rzeka coraz więcej materiału akumuluje, a erozja wgłębna ustępuje erozji bocznej. Koryto rzeczne wije się teraz zakolami po dnie rozszerzonej doliny, podcinając na przemian lewe i prawe jej zbocze. Niekiedy z zakoli rzeki tworzą się meandry (duże zakola, w których kierunek ruchu wody w rzece zmienia się o ponad 180o). Przy wyższych stanach wody rzeka przelewa się przez szyję meandru, skraca sobie drogę i zmienia dotychczasowy bieg, pozostawiając meander poza korytem. W ten sposób tworzą się jeziora zwane starorzeczami.
·         Cechy dolnego biegu rzeki
Spadek wód w rzece jest minimalny, dominuje akumulacja. Dolina ma bardzo łagodne, prawie niezauważalne zbocza. Rzeka płynie licznymi zakolami i meandrami, a wokół niej występują liczne starorzecza. Końcową część tego odcinka stanowi ujście rzeki. Wyróżniamy:
a)      Ujście pojedyncze: wody uchodzą do akwenu, w którym prądy zabierają materiał skalny niesiony przez rzekę. Występuje zwykle przy ujściach niewielkich rzek, np. w Polsce- Rega, Słupia, Łaba.
b)      Ujście estuaryjne: ujście jest wyraźnie rozszerzone, w kształcie lejka. Występuje w rzekach uchodzących do akwenów o dużych pływach. Ciągły ruch wlewającej się i ustępującej wody morskiej nie tylko zabiera materiał niesiony przez rzekę, ale poszerza jej ujście, np. Parana, Sekwana, Tamiza.
c)       Ujście deltowe: w rzekach niosących ogromne ilości materiału, uchodzących do akwenów bez wyraźnych pływów i prądów morskich. Materiał rzeczny jest ciągle odkładany u ujścia rzeki, zasypuje i utrudnia jej odpływ. Doprowadza to do rozgałęziania koryta (rzeka uchodzi wieloma odnogami) i powoduje przesuwanie ujścia w głąb akwenu, wydłużanie rzeki, np. Wisła, Nil, Wołga, Missisipi.

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez do_nia12


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.