Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: iqoralaho
Nowe dzisiaj: 4
Nowe wczoraj: 16
Wszystkie: 9357

Na stronie:
Gości: 367
Użytkowników: 3
Razem: 370

Teraz online:
01: iqoralaho
02: ovufyg
03: lxt1217

Reggae
Wysłano dnia 10-06-2012 o godz. 20:24:22 przez Ananas

Kultura Kinia002 napisał "

   Muzyka reggae to dość obszerny temat, o którym można pisać bez końca. Nie znając reggae możesz pomyśleć, że wszystkie melodie brzmią tak samo. Nic bardziej mylnego. Początkowo jest bardzo trudno odróżnić od siebie gatunki . Z czasem jednak już po usłyszeniu kawałka utworu jesteśmy w stanie powiedzieć jaki to gatunek...   Reggae to styl we współczesnej muzyce rozrywkowej powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce. ,,Królem Reggae” zawsze był Bob Marley. Na muzykę reggae wpływ miała tradycja nyabinghi oraz gatunki muzyczne takie jak: calypso, blues, mento, liczne rytmy afrykańskie, indyjskie raga, soca, ju-ju, salsa, muzyka Indian Południowej Ameryki, ska, rumba, cumina-burru, samba i inne.

Muzyka rodem z Jamajki posiada niezwykłe, zmysłowe brzmienie, w którego skład wchodzą takie instrumenty jak: dęte (trąbka, puzon, saksofon), perkusja, bębny, gitara, gitara basowa, fortepian. Niektóre zespoły dorzucają do tego syntezatory oraz gramofony. Do tego dochodzi charakterystyczny śpiew.

   Reggae w Polsce przeżywa w tej chwili swoją drugą młodość, z dnia na dzień przybywa wielu nowych artystów i jeszcze więcej zespołów. Muzyka reggae pojawiła się w Polsce na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. W 1983 roku Robert Brylewski założył pierwszy zespół reggae – Izrael. Jednak wytwórnie płytowe nie zawsze interesowały się tym gatunkiem muzyki. Wiele formacji rezygnowało z dalszej działalności ponieważ nie mieli oni szans zaistnieć w telewizji czy radiu. Dopiero po jakimś czasie rozumiano, że reggae to nie tylko spokojna i kołysząca muzyka. I znów się zaczęło. Zapoczątkowana została druga młodość reggae. Zespoły zaczęły wydawać lub wznawiać płyty, odrodziły się festiwale i na koncerty do Polski zaczęto zapraszać artystów z Jamajki i Wielkiej Brytanii (Zion Train, Winkle Brothers). W obecnej chwili ten gatunek muzyki coraz częściej słyszymy w telewizji i pojawia się on na imprezach. Największe festiwale w Ostródzie i Bielawie poświęcone tej muzyce trwają trzy dni. W Polsce najbardziej znany jest każdemu z nas Kamil Bednarek, jak również Grubson, East West Rockers i Raggafaya.

"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Kultura
· Napisane przez Ananas


Najczęściej czytany artykuł o Kultura:
„Alfabet Chińskich złotych myśli”


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.