Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: abykosyhi
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 20
Wszystkie: 9325

Na stronie:
Gości: 392
Użytkowników: 0
Razem: 392

Samoocena problemem współczesnej młodzieży?
Wysłano dnia 09-05-2012 o godz. 15:57:19 przez Bartek

Publikacje kubaa96 napisał "
Wielu z nas czasem nie czuje się pewnie w szkole. Wstydzimy się swojego wyglądu. Myślimy, że jesteśmy za grubi, czy za szczupli. Ale czy to jest aż tak ważne?
Poczucie własnej wartości to stan psychiczny powstały na skutek elementarnej, uogólnionej oceny dokonanej na własny temat.

Samoocena to postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nastrój oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych. Podstawą samooceny jest samowiedza, czyli zespół sądów i opinii, które jednostka odnosi do własnej osoby. Te sądy i opinie dotyczą właściwości fizycznych, psychicznych i społecznych.


Według Nathaniela Brandena, wyróżnia się sześć filarów samooceny:

 • świadomość,

 • niezależność,

 • prawość,

 • celowość,

 • asertywność,

 • samoakceptację.


Psycholodzy wyróżniają dwa rodzaje postaw związanych z samooceną ogólną:

 • samoakceptację

 • samoodtrącenie.


Samoakceptacja jest to postawa nacechowana wiarą, zaufaniem i zdrowym szacunkiem dla samego siebie. Osoby, które akceptują siebie, mają pozytywne mniemanie o sobie i dobre samopoczucie.

Samoodtrącenie to postawa wobec siebie, łącząca się z przeżywaniem poczucia krzywdy, winy, niższości albo innych doznań związanych z pretensją i żalem do samego siebie. Taka osoba nie docenia własnych sukcesów, a przecenia wszystkie porażki, dąży do poniżenia siebie samego, czasem wręcz siebie nienawidzi.

Samoocenę mierzymy na dwóch wymiarach – wysokości i pewności. W tym sensie samoocena może być:

 • zawyżona i pewna,

 • zawyżona i niepewna,

 • zaniżona i pewna,

 • zaniżona i niepewna.


Pewność samooceny ma większe znaczenie dla regulacji zachowania niż sama jej wysokość. Jakość dokonywanej samooceny zależy często od wychowania.


Poziom samooceny jest wypadkową dwóch czynników:

 1. dotychczasowych rezultatów (powodzeń lub niepowodzeń) w podejmowanych działaniach;

 2. pewnych standardów poznawczych, pełniących rolę układu odniesienia w postaci ideałów, wzorców osobowych i oczekiwań innych osób (np. rodziców); standardy te stanowią kryterium subiektywnej oceny własnych doznań i decydują ostatecznie o wyniku bilansu, o tym, czy rezultaty działań zostaną ocenione jako sukcesy czy porażki.


  Z poziomem samooceny związana jest jej chwiejność lub stabilność, cechy odnoszące się do stopnia zmian w poziomie samooceny pod wpływem doraźnych sukcesów lub porażek (co zazwyczaj jest równoznaczne z pozytywnymi lub negatywnymi ocenami innych osób). Duża chwiejność samooceny występuje często u osób nerwicowych, mających z reguły obniżoną samoocenę.

Zaburzenie poczucia własnej wartości powstaje zazwyczaj na podstawie komunikatów podważających wartość dziecka, jakie dostaje ono od osób znaczących ( tzn. np. rodziców, czy opiekunów). Początkowo dziecko jest uważane za cenne samo w sobie, dlatego że jest i dostaje komunikaty od otoczenia stosowne do sposobu jego postrzegania. Z czasem jednak na skutek różnych oczekiwań otoczenia, czy sposobów wychowania otrzymuje komunikaty, które przekonują go lub pozwalają podejrzewać, że wartość jego jako człowieka zależy od czynników zewnętrznych lub od konkretnych działań, czy umiejętności. Tak wychowywane dziecko zaczyna się starać, by sprostać tym wymaganiom i zasłużyć ponownie na to, by móc się poczuć wartościowym i kochanym przez rodziców dzieckiem. Tak wychowywane dziecko staje się często także jako dorosły osobą zależną od otoczenia, zewnątrzsterowną i niepewną siebie (własnej elementarnej wartości jako człowieka).


Poczucie własnej wartości determinuje wybór z posiadanego repertuaru zachowań tych, które odpowiadają określonej sytuacji napotkanej w otaczającym świecie zewnętrznym.


PODSUMOWANIE

Samoocena to to, co uważasz za prawdziwe na swój temat. Myślę, że ważne jest by każdy stale pracował nad własną samooceną, nad poczuciem wewnętrznej siły, której większość osób nie ma. Każdy ma jakieś wartości i kieruje się tymi wartościami w życiu. Kiedy znasz swoje wartości i ustalisz sobie w oparciu o nie cele zwiększasz prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. 


„Leży już w naturze ludzkiej, że porównujemy wszystko ze sobą, a siebie z wszystkim, przeto poczucie szczęścia i niedoli zawisło od tych rzeczy, z którymi się zestawiamy, a samotność jest wobec tego największym niebezpieczeństwem. Nasza wyobraźnia posiada skłonność do wzlatywania wysoko, a czerpiąc pokarm z fantastycznych miraży poezji, stwarza mnóstwo istot fikcyjnych, w porównaniu z którymi jesteśmy nieskończenie mali, wszystko poza nami wydaje nam się wznioślejsze, a każdy doskonalszym od nas. I to dzieje się zupełnie naturalnie. Odczuwamy bardzo często swe braki, a to czego nam brak, posiada często, jak nam się wydaje, ktoś drugi. Przyznając mu tę wyższość wyposażamy go także i naszymi, własnymi zaletami, odczuwając w tym nawet pewne idealne zadowolenie. W ten sposób powstaje ów szczytny ideał, będący naszym własnym wytworem.”


"Cierpienia młodego Wertera" – J.W.Goethe


"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Publikacje
· Napisane przez Bartek


Najczęściej czytany artykuł o Publikacje:
Trochę poważne wiersze.


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

leilei3915 (Wynik: 1)
przez leilei3915 dnia 19-06-2017 o godz. 12:38:04
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
20170619 leilei3915 cheap oakley sunglasses [www.oakley-sunglassesclearance.us.com"] adidas yeezy [www.adidasyeezyshoes.name"] polo ralph lauren [www.poloralph-laurenuk.co.uk"] adidas outlet store [www.adidasoutlet.us.org"] mont blanc pens [www.montblancpensoutlet.com"] cheap nba jersey [www.nba-jerseyscheap.us.com"] ray ban sunglasses [www.raybansunglassesa.us.com"] cheap ray ban sunglasses [www.raybanssun-glasses.com.co"] ugg boots [www.cheapuggboots.org"] coach outlet online [www.coachoutleto.us.com"] oakley sunglasses wholesale [www.oakleysunglasseswholesales.us.com"] michael kors outlet clearance [www.michaelkorsoutlet-clearances.us.com"] pandora outlet [www.pandoraoutlets.us.com"] nike shoes outlet [www.nikeshoesoutlet.us.com"] coach outlet online [www.coachoutleto.us.com"] ralph lauren polo [www.ralphlaurenpolo-uk.org.uk"] adidas outlet online [www.adidasoutlet.com.co"] michael kors outlet [www.michaelkorsoutletofficials.us.com"] adidas nmd [www.adidasnmd-r1.us.com"] michael kors outlet [www.michaelkorsoutletofficials.us.com"] coach outlet store online [www.coachfactoryoutletonlinestores.us.com"] fred perry polo shirts [www.fredperrypoloshirts.co.uk"] polo ralph lauren [www.poloralph-laurenuk.co.uk"] prada outlet store [www.pradaoutlet-store.us.com"] polo ralph lauren [www.poloralph-laurenuk.co.uk"] kate spade handbags [www.kate-spadeoutlet.us.org"] cheap nhl jerseys [www.nhljerseyss.us.com"] jordan shoes [www.airjordan.us.org"] lacoste clothing [www.lacosteoutlet.us.org"] coach factory outlet [www.coachoutletonlinecoachfactoryoutlets.us.com"] coach outlet store online [www.coachfactoryoutletonlinestores.us.com"] adidas shoes for women [www.adidasshoes.us.org"] kate spade handbags [www.kate-spadeoutlet.us.org"] Przeczytaj dalszy ciąg komentarza... 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.