Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: iqoralaho
Nowe dzisiaj: 4
Nowe wczoraj: 16
Wszystkie: 9357

Na stronie:
Gości: 373
Użytkowników: 3
Razem: 376

Teraz online:
01: iqoralaho
02: ovufyg
03: lxt1217

Rekolekcje wielkopostne
Wysłano dnia 24-03-2011 o godz. 13:09:27 przez Plinkunia

Uroczystości szkolne W dniach 16 – 18 marca b.r. uczniowie naszej szkoły przeżywali rekolekcje wielkopostne. Przewodnikiem w wędrówce przez ich pustynię życia był ks. Artur Sobótka.
„Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (Mt 6, 16-17)

Więcej informacji w dalszej części artykułu...Pierwszy dzień poświęcony był zagadnieniu wiary, która jest nie tylko gwarantem bliskiej relacji człowieka z Bogiem, ale również gwarantem życia w ogóle, o czym mówił rekolekcjonista przedstawiając postaci młodych ludzi, których wiara w pewnym momencie zeszła na ostatnie miejsce systemu wartości, ale też takich osób, które po dotknięciu dna i odbiciu się od niego, zaczęły żyć wiarą głęboką i szczerą. Z wiarą łączy się największa bolączka człowieka – grzech.
Temu właśnie problemowi poświęcony był drugi dzień rekolekcji. Nie było to jednak nauczanie pesymistyczne, bo miało ono doprowadzić uczniów do osobistej refleksji, rachunku sumienia i pokornego zgięcia kolan przy sakramencie miłości, jakim jest spowiedź. Z umocnioną wiarą i czystym sumieniem, można było w sposób szczególny skupić się wokół głównej i najważniejszej Osoby na tych rekolekcjach – Jezusa. Dlatego też centralnym punktem ostatniego dnia a zarazem uwieńczeniem trzydniowej wędrówki przez pustynię życia była Msza św., która jest bezkrwawą Ofiarą składaną nieustannie na ołtarzu za nas samych…

Nastawienie uczniów, które dało się poniekąd zaobserwować w zachowaniu (również w kościele) było różne, zazwyczaj jednak adekwatne do miejsca i okoliczności. Cieszył mnie fakt, że gimnazjaliści wraz z absolwentami szkoły czynnie angażowali się w pomoc w prowadzeniu rekolekcji – chociażby poprzez animowanie spotkań, śpiew i asystowanie w czasie liturgii czy drogi krzyżowej.
Pan Bóg daje każdemu z nas wyjątkowy czas, jakim są rekolekcje… Wiążą się z tym i łaski, które na nas spływają… Czy z nich skorzystamy – zależy tylko od nas…


ks. Piotr Kodym

 
Pokrewne linki
· Więcej o Uroczystości szkolne
· Napisane przez Plinkunia


Najczęściej czytany artykuł o Uroczystości szkolne:
„A wtedy Grabiec... mój ci on! Mój ci on będzie!” - WALENTYNKI!


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.