Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie

ul. Stary Rynek 9; 05-620 Błędów
tel: 486680356; bledow@home.pl
Szukaj
Temat
  Zarejestruj się Home  ·  Tematy  ·  Pliki  ·  Twoje konto  ·  Wyślij artykuł  ·  Top 10  
Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Blogi
· Ciekawe strony
· Encyclopedia
· FAQ
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Pliki
· Poleć znajomym
· Statystyki
· Wyślij artykuł
· Zarządzanie kontem

Zawartość
·nasza szkoła
·świetlica szkolna
·Biblioteka i czytelnia
·plan lekcji
·samorząd uczniowski
·klasy
·nauczyciele
·pedagog
·psycholog
·dydaktyka
·absolwenci
·informator trzecioklasisty

Logowanie
Witaj, Anonymous
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: yxibekac
Nowe dzisiaj: 7
Nowe wczoraj: 21
Wszystkie: 7919

Na stronie:
Gości: 294
Użytkowników: 2
Razem: 296

Teraz online:
01: yxibekac
02: ozydyqa

Zjawiska potwierdzjące słuszność ... - część II
Wysłano dnia 12-05-2010 o godz. 21:12:43 przez Remek_Byk

Nauka Ewelina1 napisał "   W tym artykule przedstawię zjawiska potwierdzające słuszność podstawowych założeń teorii kinetyczno - molekularnej budowy ciał, które potwierdzają nasze codzienne doświadczenia.
   Przeczytajcie, a poznacie ...      Jeśli np. na jednym końcu sali lekcyjnej rozpylamy dezodorant, to po pewnym czasie jego zapach jest odczuwalny na drugim jej końcu. Zaobserwowane zjawisko wytłumaczymy, jeżeli przyjmiemy, że dezodorant wydostaje się z pojemnika w postaci cząsteczek, które dostają się między cząsteczki powietrza. Cząsteczki powietrza i perfum są w ciągłym ruchu, wzajemnie się zderzają. Następuje samorzutne rozprzestrzenianie się cząsteczek dezodorantu między cząsteczkami powietrza.
   Zapewne niejednokrotnie używaliście herbaty "ekspresowej" czy porcjowanej w torebkach. Nawet jeśli nie mieszacie wody łyżeczką, po pewnym czasie przybiera ona barwę pomarańczową.
   Zjawisko parzenia herbaty wytłumaczymy, jeżeli przyjmiemy, że woda i esencja herbaty zbudowane są z cząsteczek, które pozostają w bezustannym ruchu. Wzajemne zderzenia tych cząsteczek powodują, że cząsteczki esencji dostają się pomiędzy cząsteczki wody. Następuje samorzutne rozprzestrzenianie się cząsteczek herbaty między cząsteczkami wody.
   Można by również wykonać doświadczenie polegające na zetknięciu ze sobą dwóch metalowych płytek (jednej wykonanej z ołowiu, a drugiej ze złota) i pozostawieniu ich w takim stanie na kilka lat. Po tym czasie można byłoby stwierdzić, że pewna niewielka liczba atomów złota znalazłaby się w płytce ołowianej, a pewna liczba atomów ołowiu w płytce ze złota. Oznacza to, że atomy złota samorzutnie dostały się między atomy ołowiu, a atomy ołowiu między atomy złota.

   Opisane powyżej samorzutne rozprzestrzenianie się cząsteczek jednego ciała między cząsteczkami drugiego ciała nazywamy dyfuzją. (Słowo "cząsteczka" oznacza atom, jon, cząsteczkę związku chemicznego itp.). Zjawisko to zachodzi w gazach, cieczach i ciałach stałych.

   Znanym wam zjawiskiem w przyrodzie jest zjawisko parowania. Mokra bielizna rozwieszona na sznurze po pewnym czasie staje ssucha. Kałuża, która powstała na jezdni po deszczu, po pewnym czasie "znika". Po wyjściu z basenu wasze ciało jest mokre, po krótkim pobycie "na słońcu" staje się suche.  To "znikanie" wody i innych cieczy wytłumaczymy tym, że niektóre z cząsteczek cieczy opuszczają ją, dostają się między cząsteczki powietrza i na skutek zderzeń z nimi oddalają się od cieczy. Liczba cząsteczek cieczy zmniejsza się. Po pewnym czasie może nastąpić jej całkowite wyparowanie, jak w przytoczonych przykładach.
   Aby dowiedzieć się na czym polegają ruchy Browna, które także potwierdzają słuszność podstawowych założeń teorii kinetyczno - molekularnej budowy ciał, proponuje wykonać doświadczenie.
   Do wykonania potrzebny będzie wam mikroskop, którym będziecie obserwować kroplę wody z niewielką ilością mleka. W mleku (jak wiecie) znajdują się grudki tłuszczu. Są one na tyle duże, że są dobrze widoczne już przy niezbyt dużym powiększeniu.
   Możemy zatem zaobserwować, że grudki te poruszają się ruchem chaotycznym, "zygzakowatym". Te ruchy grudek tłuszczu w wodzie, zwane ruchami Browna, tłumaczymy jako wynik ich zdarzeń z cząsteczkami wody, które pod mikroskopem nie są widoczne.

   Zauważcie, że przebieg omówionych zjawisk można wytłumaczyć, przyjmując istnienie cząsteczek oraz fakt, że są one w ruchu. Co więcej - udowodniono, że nie można przebiegu tych zjawisk wytłumaczyć inaczej. Wskazują one bezpośrednio na to, że cząsteczki istnieją i pozostają w bezustannym ruchu. Nie musimy więc bezpośrednio oglądać cząsteczek ciała za pomocą mikroskopu elektronowego, aby się o tym przekonać.
  
   Reasumując :

  

   Takie zjawiska, jak : dyfuzja, parowanie i ruchy Browna potwierdzają zatem słuszność podstawowych założeń teorii kinetyczno - molekularnej.

"

 
Pokrewne linki
· Więcej o Nauka
· Napisane przez Remek_Byk


Najczęściej czytany artykuł o Nauka:
Następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

 


 

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.